"Obniżamy stawkę PIT". Rząd przyjął projekt zmian podatkowych

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, który zakłada m.in. obniżenie od 1 lipca dolnej stawki tego podatku z 17 proc. do 12 proc. - Likwidujemy też słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Szef rządu zauważył na piątkowej konferencji prasowej, że agresja Rosji na Ukrainę wywołała destabilizację gospodarczą w Europie. W związku z tym - jak podkreślił premier - rząd musi odpowiednio zareagować "na niwie społeczno-gospodarczej". Jak dodał, stąd wynika konieczność zmian w podatkach. - Proponujemy program niskie podatki, sprawiedliwe podatki i uproszczone podatki, który częściowo skompensuje putinflację - powiedział. Zaznaczył, że wysoka inflacja kiedyś minie, a niskie podatki zostaną.

- Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej. Ale jednocześnie obniżamy stawkę PIT do 12 proc. i to jest najmocniejsza obniżka od wielu lat, która obejmie miliony podatników - mówił Morawiecki na konferencji prasowej. Jak zaznaczył, jest to zmiana korzystna dla większości podatników, a neutralna dla reszty.

Jak dodał Morawiecki, w projekcie zakłada się też uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej dla zarabiających w kilku miejscach. - W ten sposób osoby pracujące na kilku etatach będą mogły odczuć obniżkę już od pierwszej wypłaty - podkreślił.

Premier poinformował również, że przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. Jak wskazał, proponowana zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej oznacza niższe podatki dla 1,4 mln przedsiębiorców.

Prezes Rady Ministrów mówił, że zmiany mogą wejść w życie już od 1 lipca tego roku.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM