Premier zlecił kontrole we wszystkich kopalniach. Żeby "wykluczyć nieprawidłowości, także na przyszłość"

Zleciłem kontrole w kopalniach, aby sprawdzić, czy na pewno sprzęt i wszystko, co może być na najwyższym poziomie technicznym, jest na takim poziomie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że bardzo dokładnie będą sprawdzane dwie kopalnie, w których doszło do wypadków.

W Polsce doszło do drugiej w tym tygodniu katastrofy w kopalni. W nocy doszło do wstrząsu w kopalni Borynia-Zofiówka. Nie wiadomo, jaki jest los 10 górników. Trwa akcja ratunkowa.

Premier poinformował, że zlecił kontrole we wszystkich kopalniach. - Oczywiście też ex post będą sprawdzane bardzo dokładnie te dwie kopalnie, w których do tych tragicznych wydarzeń doszło. Będą nad tym pracowały specjalne zespoły - powiedział.

Mateusz Morawiecki dodał, że polecił powołanie takiego zespołu składającego się z profesorów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i innych uczelni technicznych, a także specjalistów ratownictwa górniczego i innych najlepszych ekspertów oraz analityków danych. Jak wyjaśnił chodzi o to, aby "wykluczyć jakieś ewentualne nieprawidłowości, także na przyszłość". - Zaś te dwie katastrofy, które już miały miejsce, wyjaśnić do samego spodu - podkreślił szef rządu.

Wybuch metanu w kopalni Pniówek

W środę w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek doszło do wybuchu metanu, po którym w kolejnych dniach doszło do jeszcze kilku wybuchów wtórnych. Wskutek katastrofy poniosło śmierć 5 osób, a kilkunastu pracowników kopalni jest lżej rannych. Zaginionych pozostaje siedmiu pracowników.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM