Krótka lista kandydatów na szefa Ministerstwa Finansów. Decyzja na dniach

Na początku tygodnia mamy poznać nowego ministra finansów. Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" na krótkiej liście są wiceszefowie MF: Artur Soboń i Sebastian Skuza oraz szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
Zobacz wideo

"DGP" podaje, że "wymieniany jako potencjalny następca" szefa rządu na stanowisku ministra finansów Artur Soboń w MF jest od niedawna – "przyszedł, by korygować Polski Ład". "Sebastian Skuza odpowiedzialny jest za realizację budżetu; o Magdalenie Rzeczkowskiej jako pewniaku napisał w zeszłym tygodniu serwis Polskahetimes.pl" – czytamy.

Dziennik przypomina również, że premier Morawiecki usiłował namówić do kierowania resortem szefową ZUS Gertrudę Uścińską, ale - jak czytamy - wszystko wskazuje na to, że bez powodzenia. "DGP" podaje również, że na dziennikarskiej giełdzie pojawiło się także nazwisko Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beaty Daszyńskiej–Muzyczki. Ale zdaniem gazety, powołując się na rozmówców z otoczenia premiera, ten wariant nie wchodzi w grę.

W ocenie gazety największe wyzwanie dla nowego ministra finansów to wyprostowanie sytuacji z Polskim Ładem i zapewnienie stabilności finansów publicznych. Wyzwaniem numer dwa ma być przygotowanie dwóch budżetów na raz – nowelizację tegorocznego budżetu i budżetu na 2023 r. A wszystko to w obliczu zbliżających się wyborów.

Od dymisji ministra finansów Tadeusza Kościńskiego minęły już ponad dwa miesiące. Od tego czasu pracami resortu kieruje premier Mateusz Morawiecki. Dymisji Kościńskiego miał domagać się sam Jarosław Kaczyński, po tym jak sztandarowy program PiS, czyli tzw. Polski Ład okazał się fiaskiem.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM