Koniec WIBOR-u i "wakacje kredytowe". Pomysły rządu na wsparcie dla kredytobiorców

Proponujemy tzw. wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji kredytowych - ogłosił w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Premier, który uczestniczy w poniedziałek w XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym poinformował, że rząd zaproponuje "czteropunktowy odważny plan który, ma ulżyć kredytobiorcom złotówkowym, ma pomóc przejść im przez ten trudny czas podniesionych stóp procentowych". - Ponieważ nasz rząd, rząd PiS nie chowa głowy w piasek. Jak dostrzegamy problemy, natychmiast staramy się z nimi zmierzyć - zaznaczył Morawiecki.

Premier przekazał, że rząd proponuje m.in. "tzw. wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji kredytowych".

- One będą skonstruowane następująco: jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 zostanie niejako właśnie przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to osiem rat kredytowych. Jeżeli ktoś płaci dziś ratę kredytową na przykład 1500 zł i ta rata została podniesiona na 2400 zł - o 900 zł załóżmy - to cztery razy w roku, ta rata kredytowa 2400 zł będzie przesunięta do spłaty bez odsetek. A więc będą to swego rodzaju wakacje kredytowe - wyjaśnił Morawiecki.

Koniec WIBOR-u?

Mateusz Morawiecki poinformował także, że od 1 stycznia 2023 roku narzucony zostanie obowiązek posługiwania się "inna niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight".

- Apelowaliśmy długo o to, aby banki wypracowały odpowiedni, bardziej przejrzysty, bardziej transparentny i sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu niż WIBOR. Niestety nie doszło do tego, aż do obecnego momentu - stwierdził premier.

Nowa stawka ma być "znacząco bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców". - Kredytodawcy, czyli banki będą musiały obniżyć swoją marżę - powiedział.

Z kolei prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, przekazał, że preferowanym scenariuszem jest wypracowanie przez sektor bankowy i GPW Bechmark zamiennika WIBOR opartego na stawce ON dla kredytów hipotecznych. - Jeśli do końca roku to nie nastąpi, wtedy chcemy wprowadzić jako zamiennik stawkę Polonia - powiedział dziennikarzom Borys w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Taka zamiana ma dotyczyć tylko kredytów hipotecznych, WIBOR będzie nadal używany przy kredytach dla firm i konsumenckich - dodał.

Podał, że banki w przypadku długoletnich kredytów hipotecznych nie powinny stosować wyższych stawek 3 i 6-miesięcznych, także przy konstrukcji nowych benchmarków, zamiast tego rynek powinien opierać się na ON i zmieniać harmonogram klientom co miesiąc.

TOK FM PREMIUM