PiS ma większe poparcie niż w lutym. Sejm bez Konfederacji. Nowy sondaż

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby niemal 35 proc. osób - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Drugie i trzecie miejsce w badaniu zajęły KO i Polska 2050. Poniżej progu wyborczego znalazła się Konfederacja.
Zobacz wideo

Według najnowszego sondażu IBRiS wciąż prowadzi Zjednoczona Prawica. Chce na nią głosować 34,7 proc. badanych. Obóz rządowy nieznacznie zyskuje poparcie. W porównaniu z poprzednim, lutowym sondażem IBRiS, również przeprowadzonym dla Onetu, to wzrost o 2,2 punkty procentowe. 

Na drugim miejscu z poparciem 27 proc. znalazła się Koalicja Obywatelska (spadek o 2,3 pkt proc. w porównaniu do lutego). Trzecie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 9,1 proc.  (wzrost o 0,5 pkt proc).

W Sejmie znalazłyby się jeszcze Lewica na którą zamierza głosować 8,6 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.) oraz PSL z wynikiem 5 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.). 

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyłaby Konfederacja, która w porównaniu z lutym odnotowała spadek aż o 3,9 pkt proc. Obecnie partia może liczyć na 4,5 proc. głosów.

11 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie na kogo oddałoby dziś swój głos w wyborach. 

Sondaż został przeprowadzony 26 kwietnia na ogólnopolskiej grupie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Zjednoczona Prawica na czele, ale jest daleko od samodzielnego rządzenia. Sejm bez Konfederacji 

W innym sondażu opublikowanym w tym tygodniu - United Surveys dla portalu wp.pl Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 36 proc. głosów wyborców; Koalicja Obywatelska - na 26,6 proc., a Polska 2050 Szymona Hołowni - na 10,7 proc. 

Lewica otrzymałaby 9,3 proc., a PSL/KP - 5,8 proc. Pod progiem wyborczym znalazłaby się Konfederacja z wynikiem 3,3 proc. 9,4 proc. respondentów zadeklarowało, że nie wie, na kogo oddałoby głos w wyborach parlamentarnych.

Wp.pl, powołując się na analizę socjologa z UJ Jarosława Flisa, szacuje, że przy takich wynikach Zjednoczona Prawica zdobyłaby 211 mandatów w Sejmie, KO - 149, Polska 2050 - 46, Lewicę - 39, a PSL - 14.

TOK FM PREMIUM