Sejm za uchyleniem immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus i Sławomirowi Nitrasowi

Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posłance Lewicy Joannie Scheuring-Wielgus oraz Sławomirowi Nitrasowi z KO. Zdecydowały o tym głosy klubu PiS.

Za uchyleniem immunitetu głosowało 232 posłów, 214 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie poseł Scheuring-Wielgus został skierowany do Sejmu przez Komendanta Głównego Policji w grudniu 2018 r.

Scheuring-Wielgus w środę w Sejmie podkreślała, że nie boi się sądu i jeśli będzie trzeba pójdzie tam w charakterze osoby oskarżonej. - Oskarżonej o przypominanie biskupom, że krycie pedofilii jest tak samo obrzydliwe jak gwałcenie dzieci - mówiła. - Pójdę do sądu, jeśli będzie trzeba, i ze szczegółami będę opowiadała dlaczego stałam, stoję i będę stała zawsze po stronie pokrzywdzonych. Pójdę do sądu, bo nie zrobiłam nic złego i w ogóle nie czuję się winna - dodała posłanka Lewicy.

W 2018 r. posłanka Lewicy wywiesiła na bramie wejściowej do bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela w Toruniu dziecięce buciki oraz plakaty z hasłem "Baby Shoes Remember. Stop pedofilii". W ten sposób Joanna Scheuring-Wielgus dołączyła do akcji "Baby Shoes Remember".

Według komendanta głównego policji, Scheuring-Wielgus naruszyła art. 63 a kodeksu wykroczeń, zakazującego wieszania w miejscach publicznych ogłoszeń i plakatów bez zgody osób zarządzających tymi obiektami.

Sejm za uchyleniem immunitetu Sławomira Nitrasa

Za uchyleniem immunitetu Sławomirowi Nitrasowi zagłosowało 231 posłów, 217 było temu przeciwnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. "Za" - poza członkami klubu PiS głosował Łukasz Mejza oraz trzech posłów z Kukiz'15.

Wniosek w sprawie immunitetu Sławomira Nitrasa  złożył w listopadzie 2018 roku oskarżyciela prywatnego - Marka Palarczyka. To były działacz ruchu Kukiz'15. W 2017 roku poseł KO napisał w mediach społecznościowych, że po Sejmie chodzi mężczyzna w koszulce z napisem "jestem patriotą, jestem rasistą".  Palarczyk zarzucił Nitrasowi kłamstwo, bo - jak stwierdził - na koszulce nie było zdania zacytowanego przez polityka KO.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM