"Powinniśmy pozbyć się tego szkodnika". Tusk zapowiada wotum nieufności wobec Ziobry

- Mam nadzieję, że politycy w Polsce, którzy od pewnego czasu podważają naszą obecność w Unii, sens istnienia Unii Europejskiej, zapłacą za to polityczną cenę - mówił Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 18. rocznicy przystąpienia Polski do UE. Szef PO zapowiedział też złożenie wniosku o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry.

Szef Platformy Obywatelskiej uczestniczył w niedzielę w uroczystym podniesieniu flagi europejskiej na Górze Gradowej w Gdańsku z okazji 18. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Tusk podkreślił, że UE jest zbudowana na takich podstawowych wartościach "jak wolność słowa, poszanowanie słabszego, prawo do samostanowienia, prawa obywatelskie, życie wolne od korupcji i od przemocy, szacunek dla sąsiadów". Wskazywał też, że było to jedno z najważniejszych i najbardziej optymistycznych wydarzeń w historii naszego kraju.

Szef PO zwrócił się także do polityków Zjednoczonej Prawicy. - Mam nadzieję, że politycy w Polsce, którzy od pewnego czasu podważają naszą obecność w Unii, sens istnienia Unii Europejskiej, zapłacą za to polityczną cenę. Będę tych spraw pilnował - zapowiedział.

Jak podkreślił, będzie patrzył politykom na ręce, żeby Polacy nie musieli tak "jak nasi bracia w Ukrainie płacić wyższej stawki za to, co dla nas jest tak ważne".

Wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry 

Były premier zapowiedział także złożenie wniosku w sprawie odwołania Ziobry. - Powinniśmy złożyć wotum nieufności (dla Zbigniewa Ziobry - red) i pozbyć się tego szkodnika - powiedział Donald Tusk

W jego ocenie "Ziobro gra kartą europejską i jest gotowy do politycznej zbrodni, czyli podważenia polskiego członkostwa w UE" w związku ze sporem o praworządność i wstrzymaniem unijnych pożyczek oraz dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak podkreślił, minister sprawiedliwości jest "takim oczywistym kandydatem do usunięcia z rządu, jeśli chcemy uniknąć czarnego scenariusza". - Nigdy nie pogodzimy się z tym dryfem antyeuropejskim. Każdego dnia tracimy pieniądze, które powinniśmy dostać, a płacimy kary. Ciągle czekamy na miliardy, które są potrzebne - dodał. 

Szef PO stwierdził, że będzie forsował takie wotum na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

"Wezwanie Europy, aby przyjęła Ukrainę"


Tusk nawiązując do sytuacji na Ukrainie zaznaczył, że nikt nie przypuszczał, że kolejną rocznicę wejścia do UE przyjdzie nam obchodzić w "nastrojach raczej dramatycznych". - Każdy, kto poznał Ukrainę dobrze wie, że dla nich ten dzień też jest ważny, bo oni marzyli i marzą o tym, żeby mogli też kiedyś obchodzić pierwszą, piątą, dziesiątą rocznicę wejścia do Unii Europejskiej - stwierdził szef PO.

Dodał, że dla Ukraińców takie słowa jak "Unia Europejska", "wolność" czy "suwerenność" to nie są banały ani abstrakty. - Tam każdego dnia giną setki ludzi - cywilów, żołnierzy, kobiet, dzieci, w imię wolności, suwerenności. I nieprzypadkowo pierwszym politycznym głosem Ukrainy, kiedy tylko zaczęła się wojna, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, było wezwanie Europy, aby przyjęła Ukrainę do swojej rodziny - podkreślił.

- To jeden z podstawowych celów tej wielkiej, trwającej rewolucji ukraińskiej, a dzisiaj walki o niepodległość - to jest uczestnictwo w UE - zastrzegł. 

Polska członkiem UE 

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Jako państwo członkowskie ma możliwość wpływania na kształt decyzji podejmowanych na forum UE.

Unia Europejska jest unią gospodarczą i polityczną między 27 krajami europejskimi. Wspólnota jest też największym blokiem handlowym na świecie. Jest największym na świecie eksporterem towarów i usług oraz głównym rynkiem importowym dla ponad 100 krajów. Podstawą jednolitego rynku są tzw. cztery swobody - swoboda przepływu osób, towarów, usług i kapitału, które zapisano w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. 

TOK FM PREMIUM