Nowy system pomocy dla kredytobiorców. Rzecznik rządu: Mógłby obniżyć odsetki kredytowe o ponad 1 mld zł

We wtorek przedstawimy projekt rozwiązań pomocy dla posiadaczy kredytów hipotecznych i trafi on do konsultacji społecznych - zapowiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o propozycje, jakie dwa tygodnie temu przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rząd zaproponował w kwietniu m.in. likwidację WIBOR-u i zastąpienie go - od 1 stycznia 2023 r. -  innym, bardziej korzystnym wskaźnikiem oprocentowania kredytów. Stawka miałby być oparta na oprocentowaniu depozytów overnight (jednodniowych - red.) na rynku międzybankowym. 

Jak mówił rzecznik rządu Piotr Müller, premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek rozmawiał na ten temat z szefami Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ministrami finansów i technologii. Jak dodał, projekt przepisów o pomocy dla kredytobiorców ma trafić do "kilkudniowych, szybkich" konsultacji społecznych - w szczególności do sektora bankowego. Tak, jak tłumaczył, by rząd projekt szybko przyjął, a ten trafił do Sejmu na kolejnym jego posiedzeniu. 

"Szczegółowy mechanizm, który ma swoje niuanse"

Rzecznik rządu Piotr Müller dopytywany był też na poniedziałkowej konferencji prasowej o szczegóły mechanizmu, który miałby zastąpić WIBOR. Odpowiedział, że "byłby to nowy system, będący bazą do tego, by liczyć koszty kredytów".

- To bardzo szczegółowy mechanizm, który ma swoje niuanse i istotne znaczenie, jeśli chodzi o banki - mówił. - Szacujemy, że to pozwoliłoby obniżyć odsetki kredytowe w skali kraju o ponad 1 mld zł - dodał, wskazując, że "szczegóły będą we wtorek przedstawione w projekcie". 

Wśród wymienianych przez premiera w kwietniu rozwiązań znalazły się także wakacje kredytowe - (tak przez cztery miesiące w roku można było przesunąć płatność raty kredytowej), a także dopłaty do należności finansowych. W praktyce chodzi o istniejący Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, na który mają trafić dodatkowe środki od banków. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM