Glapiński powienien pozostać szefem NBP? Polacy pokazują mu "czerwoną kartkę" [SONDAŻ]

Ponad 70 proc. Polaków nie chce powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz wideo

W sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano Polaków, czy Adam Glapiński powinien zostać powołany na drugą kadencję szefa NBP. Zdecydowana większość ankietowanych - 71 proc. chce zmian na tym stanowisku. Za reelekcją Glapińskiego jest zaledwie 19 proc., a 10 proc. nie ma zdania.

Tylko 20 proc. uczestników sondażu jest zdania Glapiński i Rada Polityki Pieniężnej skutecznie walczą z inflacją. Przeciwnego zdania jest 72,4 proc., a 7,6 proc. nie ma zdania.

Kadencja Adama Glapińskiego na stanowisku szefa NBP wkrótce się kończy. PiS chce, by Glapiński pozostał na tym stanowisku. Głosowanie w tej sprawie - według informacji PAP - ma się odbyć w Sejmie w czwartek po południu.

Przypomnijmy, szef Narodowego Banku Polskiego w marcu 2021 mówił, że "prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych do końca kadencji RPP wynosi zero". Tymczasem od jesieni 2021 roku praktycznie co miesiąc Rada Polityki Pieniężnej decyduje się na podniesienie stóp procentowych. Było ich już osiem. Ostatnia nastąpiła w maju - wtedy główna stopa NBP wzrosła do 5,25 proc.

TOK FM PREMIUM