Ważna deklaracja Morawieckiego w sprawie Szwecji i Finlandii. "Polska przyjdzie z pomocą"

Jeśli doszłoby do ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich przystępowania do NATO, Polska przyjdzie im z pomocą - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Rosję można odstraszyć jedynie dzięki zdolnościom wojskowym i sankcjom.
Zobacz wideo

- Chciałbym w jasny sposób powiedzieć, że w przypadku ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich procesu przystąpienia do NATO Polska przyjdzie im z pomocą - powiedział Morawiecki podczas konferencji PISM Strategic Ark. Podkreślił, że przystąpienie do NATO Szwecji i Finlandii będzie "istotnym sygnałem wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie i poważną porażką Kremla".

Według Morawieckiego Rosję od ataku na kolejne kraje można odstraszyć "tylko za pomocą naszych zdolności wojskowych i mocnych sankcji". - Putin to nie tylko wariat, za którego wielu go uważa, wie dobrze, że pokonanie Zachodu wiąże się z jego podziałem, musimy w związku z tym być zjednoczeni - powiedział szef polskiego rządu.

Zaznaczył, że w krajach wschodniej flanki NATO powinny powstać stałe bazy sojusznicze. - Polska jest gotowa do budowy takich baz, które byłyby miejscem stacjonowania lekkich oddziałów w sposób stały - powiedział.

Szwecja i Finlandia chcą do NATO

Po agresji Rosji na Ukrainę Finlandia i Szwecja zadeklarowały, że chcą wstąpić do NATO. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował w środę, że wnioski obu państw zostały przekazane przez ambasadorów.

Spośród członków NATO najgłośniej przeciwko akcesji nowych członków protestuje Turcja, czyli druga - pod względem wielkości - armia Paktu Północnoatlantyckiego.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM