"Wojna ideologiczna". Waszczykowski nie wierzy w dobre intencje Brukseli i szybkie rozwiązanie sprawy KPO
Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała projekt zmian regulacji o Sądzie Najwyższym. Zachowane zostały w nim zasadnicze założenia z przedłożenia prezydenta. Wykreślono jednak m.in. artykuł dotyczący możliwości weryfikowania zapadłych już orzeczeń. Zmiana przepisów dotyczących SN ma pomóc w odblokowaniu przez Brukselę polskiego Krajowego Programu Odbudowy, a co za tym idzie wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii. Bo z powodu naruszeń praworządności Komisja Europejska od miesięcy nie zaakceptowała KPO.
Witold Waszczykowski przyznał w Poranku Radia TOK FM, że nie jest optymistą w tej sprawie. - Obawiam się, że Komisja Europejska pod wpływem m.in. opozycji polskiej będzie szukała kolejnych pretekstów, żeby jeśli nie wstrzymać ten fundusz, to przerzucać cały mechanizm warunkowości na budżet w perspektywie siedmioletniej - ocenił były minister spraw zagranicznych.
Zdaniem polityka PiS "to jest wojna ideologiczna przeciwko rządowi konserwatywnemu, a nie wojna o poprawę jakości wymiaru sprawiedliwości w Polsce". - Miejmy tę świadomość - stwierdził w rozmowie z Jackiem Żakowski.
Waszczykowski przekonywał, że "nie ma żadnego modelu, nie ma żadnego zapisu, jak ma wyglądać wymiar sprawiedliwości w państwie Unii Europejskiej". - Poza jednym zapisem, że ma być praworządny - wtrącił dziennikarz.
Wojna w Ukrainie a polski import z Rosji
W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku import z Rosji do Polski wyniósł 29,4 mld złotych. To o 109 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2021 roku. Co ważne, w styczniu 2022 roku wartość importu z Federacji Rosyjskiej wyniosła 7,6 mld zł, a w marcu - pierwszym pełnym miesiącu wojny w Ukrainie - już ponad 12 mld zł.
Żakowski pytał o te dane Waszczykowskiego. Chciał wiedzieć, w jaki sposób europoseł PiS - jako przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina - będzie wyjaśniać ten wzrost swoim ukraińskim współpracownikom.
- Tłumaczymy całkowity handel Unii Europejskiej z Rosją. To są porozumienia jeszcze wieloletnie, które są realizowane w tym czasie i z dnia na dzień nie można wielu tych porozumień przerwać, bo za to grożą kary, które musielibyśmy dodatkowo zapłacić. Polska stara się wycofywać ze wszystkich możliwych transakcji z Rosją - wyjaśniał były szef MSZ.
Dziennikarz zaznaczył jednak, że w marcu polski import z Rosji był największy, a długoterminowe kontrakty energetyczne stanowiły jedynie dość małą jego cześć. - Trzeba pytać osoby, które są odpowiedzialne za handel. Za handel nie odpowiada tylko państwo, ale w większości odpowiadają też prywatne firmy. Należałoby spojrzeć bardzo dokładnie w taką statystykę, w ten bilans tego handlu, kto to prowadzi - odparł Witold Waszczykowski.
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Jerzy Skolimowski o nominacji do Oscara dla "IO": Cieszę się, ale jestem na przegranej pozycji
- Katowice. Wybuch gazu w kamienicy. Odnaleziono ciało drugiej z poszukiwanych kobiet
- Hospicjum to szansa
- Szkoła bez religii? "Wody w usta nabierać nie będziemy. Koniec z finansowaniem Kościoła z publicznych pieniędzy"
- Hołownia zrobi porządek? "Ktoś w tym kraju musi przeprowadzić rozdział Kościoła od państwa"
- "Bal na Titanicu". 700 tys. dla telewizji Rydzyka, 15 mln na nagrody dla kierownictwa resortu finansów
- Wtargnął do auta, odgryzł kobiecie kawałek ucha i uciekł jej samochodem.
- 65-latek z Lublina chciał zarobić na kryptowalutach - stracił prawie 160 tys. zł
- Ukradli figury z plenerowej szachownicy. "Każdy chciał mieć takiego konia w pokoju"