SONDAŻ: PiS-owi lekko spada, KO także. Ale sedno wydarzeń to miejsca od 3 do 6

W połowie maja 29 proc. wyborców chciało głosować na PiS razem z Solidarną Polską oraz Republikanami; 24 proc. poparło Koalicję Obywatelską, a 9 proc. Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni - wynika z sondażu Kantar. Na Lewicę zamierzało głosować 8 proc. wyborców.
Zobacz wideo

Według sondażu Kantar w maju wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 29 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej prawie jedną czwartą głosów (24 proc.). Kolejną pozycję zajmuje Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który chciało poprzeć 9 proc. wyborców. Poza czołowymi miejscami uplasowała się Lewica z 8 proc. poparciem społecznym.

Do Sejmu nie dostałyby się: Konfederacja osiągająca 4 proc. głosów, PSL-Koalicja Polska oraz ugrupowanie Kukiz’15, otrzymujące po 3 proc. głosów, partia Porozumienie Jarosława Gowina z poparciem o wysokości 2 proc. i AgroUnia uzyskująca 1 proc. głosów.

W porównaniu do kwietnia odnotowano wzrost poparcia ugrupowania Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy), Porozumienia (o 1 punkt procentowy) oraz AgroUnii (o 1 punkt procentowy).

Zmalało poparcie: Koalicji Obywatelskiej (o 2 punkty procentowe), Konfederacji (o 2 punkty procentowe), Prawa i Sprawiedliwości (o 1 punkt procentowy), PSL - Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy). W przypadku Ruchu Polska 2050 oraz Lewicy nie odnotowano zmian.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Polacy a udział w wyborach 

W połowie maja niespełna dwie trzecie Polaków (65 proc.) zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 31 proc. zdecydowanych jest na udział w głosowaniu, natomiast 34 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów - 10 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, tyle samo, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.15 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Sondaż przeprowadzono między 13 a 18 maja na reprezentatywnej próbie 990 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat; techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). 

DOSTĘP PREMIUM