Sędzia Paweł Juszczyszyn przeniesiony do innego wydziału. "Chodzi o to, żeby dokuczyć"

Nielegalna Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego przywróciła do orzekania Pawła Juszczyszyna. Sędzia wrócił do orzekania, jednak decyzją prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie - Macieja Nawackiego - został przeniesiony do innego wydziału.
Zobacz wideo

Sędzia orzekający przez 20 lat w sprawach cywilnych, teraz ma pracować w wydziale rodzinnym Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Zdaniem sędziego i prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich prof. Krystiana Markiewicza "Iustitia", to "koleja forma dokuczania niepokornym sędziom".

- Nie chodzi o to, aby dać ludziom prawo do sądu, w znaczeniu najbardziej profesjonalnego sądu, czyli zeby sędzia orzekał w sprawach, w których gwarantuje jakość, na których się zna. Nie. To dla nich nie jest ważne. Dla nich ważna jest ta małostkowość. Chodzi o to, żeby dokuczyć, żeby po prostu pokazać swoją małość i służalczość w stosunku do polityków - komentował w Wywiadzie Politycznym w TOK FM.

I dodał, że "to jest niestety format pana Nawackiego i innych podobnych mu osób w KRS". Przypomnijmy, że Maciej Nawacki został ponownie wybrany na członka upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. 

- Mam nadzieję, że Paweł Juszczyszyn będzie konsekwentny i na pewno nie pozostawi takiego ruchu (Macieja Nawackiego - red.), który jest ruchem bezprawnym, bez reakcji prawnej - podkreślił sędzia Markiewicz. 

W poniedziałek Paweł Juszczyszyn został przywrócony do orzekania decyzją nielegalnie działającej Izby Dyscyplinarnej. Juszczyszyn nie orzekał od lutego 2020 roku, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez ówczesną Krajową Radę Sądownictwa mógł orzekać w pierwszej instancji.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM