Afera hejterska? "To dla mnie żaden problem". Reporter TOK FM przepytuje nową szefową KRS
Sędzia Pawełczyk-Woicka ma opinię bliskiej znajomej Zbigniewa Ziobry. To z jego nominacji awansowała - z sędzi sądu rejonowego na prezeskę jednego z największych sądów w Polsce - Sądu Okręgowego w Krakowie. Kilka dni temu została nową szefową Krajowej Rady Sądownictwa - uznawaną przez opozycję i środowisko sędziowskie za upolitycznioną i za źródło problemów Polski z praworządnością. - Czy jest pani niezależna od ministra Ziobry? - zapytał sędzię Maciej Kluczka. - To pytanie retoryczne, na takie pytania się nie odpowiada - stwierdziła Pawełczyk-Woicka.
Reporter TOK FM zapytał nową przewodniczącą KRS o zarzuty, które środowisko prawnicze stawia tej instytucji. Chodzi o to, że większość sejmowa w 2018 roku skróciła konstytucyjną kadencję KRS. - To jest spór trochę ideologiczny. Sędziowie, którzy zostali wybrani w nowej procedurze, uważają, że jest w pełni zgodna z konstytucją. Zresztą jesteśmy już w drugiej kadencji KRS, więc wracanie do pierwszej kadencji wydaje mi się przebrzmiałe - stwierdziła sędzią.
"Afera hejterska"? Przewodnicząca KRS nie widzi problemu
Problemem jest też to, że politycy wybrali do Rady więcej niż czterech jej członków, mimo że zapisy konstytucji na to nie pozwalają. - To jest argument, że skoro jest wyraźnie powiedziane, że Sejm wybiera czterech posłów, to nie może większej liczby. Ale musimy czytać w całości konstytucję, która mówi, że każda władza pochodzi od narodu. To była zmiana rewolucyjna. Rozumiem wywołane tym nieporozumienia i to, że ktoś ma inne zdanie na ten temat - mówiła sędzia Pawełczyk-Woicka. Zaznaczyła także, że "forma ataku, z którą spotyka się nowa KRS, jest nadmierna". - Można się pięknie różnić, ale nie w sposób, z jakim mamy do czynienia teraz. Tworzy się podział na sędziów legalnych i nielegalnych, a przecież wszyscy sędziowie są podobni - odpowiedziała.
Reporter TOK FM zapytał też o sędziów - członków KRS, którzy wcześniej byli zamieszani w "aferę hejterską". - To dla mnie żaden problem. Nie jestem od tego, by ich osądzać. Nie jestem ich belfrem. To były rozmowy prywatne. Nie godzi się ujawniać prywatnych rozmów - uważa nowowybrana przewodnicząca KRS.
Maciej Kluczka zapytał sędzię także o członka KRS sędziego Macieja Nawackiego, który mimo wyroku Sądu Rejonowego z Bydgoszczy z grudnia 2021 roku nie dopuszczał do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna. - Uważam, że sąd w Bydgoszczy nie miał kompetencji do orzekania w sprawie, która należała do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - podsumowała jego rozmówczyni.
Cała rozmowa w podkaście!
DOSTĘP PREMIUM
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- Kalisz broni Baniaka i krytykuje "PiS-owską prokuraturę". "To sprawa polityczna"
- Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości
- Wypij i Strzeżek występują z Porozumienia przez sojusz z AgroUnią. "Nie zamierzam wciskać nikomu kitu"
- "Żądamy wyjaśnień". NFZ zabrał głos ws. wpisów "Mamy Ginekolog"