Afera ministra Cieślaka zepsuje PiS-owi letnią ofensywę? "Pojutrze nikt już nie będzie pamiętał"

Afera z byłym już ministrem Michałem Cieślakiem wpłynie na plany partii rządzącej? - PiS jest bardzo sprawny w PR-owe gierki i przykrywanie afer kolejnymi aferami. Tutaj też pewnie sprawnie sobie poradzi - prognozował w TOK FM Łukasz Lipiński z "Polityki".
Zobacz wideo

Michał Cieślak, minister z Kancelarii Premiera, stracił posadę w rządzie. O ministrze zrobiło się głośno po tym, jak doniósł na urzędniczkę , która poskarżyła mu się na szybko rosnące ceny i raty kredytów.  Po donosie ministra - przełożeni zagrozili jej dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy. Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach i zmusiła do interwencji samego prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

W "Wywiadzie Politycznym" TOK FM Karolina Lewicka zastanawiała się, jak awantura wokół Cieślaka wpłynie na letnią ofensywę PiS. Wszak zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i prezes Jarosław Kaczyński, mają w lato podróżować po Polsce i spotykać się z ludźmi.

Zdaniem Łukasza Lipińskiego, sytuacja Cieślaka w symboliczny sposób oddaje to, jak działa ekipa Zjednoczonej Prawicy. – Tam wielu osobom nie podobały się elity, ale tylko do momentu, kiedy sami nimi nie zostali. Jak już zaczęli piastować wysokie stanowiska, to próbują się zachowywać tak, jak do wczoraj robił to Michał Cieślak. Wykorzystują swoje możliwości, żeby nie dawać się plebsowi krytykować – ocenił zastępca redaktora naczelnego "Polityki".

Aczkolwiek, w kwestii oddziaływania tej sprawy na poziom poparcia i zaufania do PiS, Lipiński jest "raczej pesymistą". – PiS jest bardzo sprawny w PR-owe gierki i przykrywanie afer kolejnymi aferami. Tutaj też pewnie sprawnie sobie poradzi. Obawiam się, że pojutrze nikt już nie będzie pamiętał o ministrze Cieślaku – przyznał Lipiński.

Kto zastąpi Cieślaka?

Partia Republikańska zarekomendowała Włodzimierza Tomaszewskiego na miejsce ministra – członka Rady Ministrów Michała Cieślaka, który podał się w środę do dymisji. O rekomendacji republikanie poinformowali w środę w nocy na Twitterze.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w oświadczeniu Tomaszewski jest posłem Partii Republikańskiej z okręgu łódzkiego. Dotychczas pełnił funkcje doradcy ministra w zakresie likwidacji barier rozwoju w samorządzie. Współtworzył wraz z prof. Michałem Kuleszą reformy samorządowe. W 1998 r. był doradcą premiera. Pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego i prezydenta Łodzi.

TOK FM PREMIUM