Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu? Szef PiS prosi o cierpliwość. "Różne informacje krążą"

Różne informacje krążą i proszę o cierpliwość. To świetna cecha nawet u dziennikarzy - mówił na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. W ten sposób odniósł się do pytania o swoje ewentualne odejście z rządu.
Zobacz wideo

Od rana w mediach pojawiały się informacje, że Jarosław Kaczyński może ogłosić swoje odejście z rządu. Atmosferę podgrzał jeszcze sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. We wtorek w publicznej telewizji stwierdził, że "o tym, kiedy to nastąpi, czy nastąpi oczywiście i kiedy, to już będzie pan prezes komunikował osobiście". - Natomiast mogę tak podpowiedzieć, że dzisiejszy dzień może być w tym kontekście dosyć istotny - powiedział Sobolewski. 

O tę kwestię został po południu zapytany sam Jarosław Kaczyński. - Różne informacje krążą i proszę o cierpliwość. To świetna cecha nawet u dziennikarzy - odparł szef PiS. 

W pierwszej części konferencji Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik przedstawili założenia ustawy o ochronie ludności. - Zawiera przepisy zabezpieczające m.in. przed niebezpieczeństwami w związku z sytuacją na Ukrainie i infiltracją przez służby. Pojawi się ustawa dotycząca przestrzegania praworządności, konieczności naprawy błędnych, a niekiedy szkodliwych decyzji administracyjnych - mówił Kaczyński. 

Jarosław Kaczyński w rządzie 

W ubiegły poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w Radiu Zet, że "wszystko wskazuje na to, że moment odejścia Jarosława Kaczyńskiego z rządu się zbliża". Nie podał jednak dokładnej daty. Kaczyński, który jest wicepremierem i od października 2020 r. kieruje Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, sam także zapowiadał odejście z rządu.

Sobolewski dopytywany, czy - jeśli prezes PiS odszedłby z rządu - to odejdzie również z polityki, odparł, że "nie ma takiej możliwości".

W kwietniu prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany, czy planuje pozostać w KPRM na najbliższe miesiące na stanowisku wicepremiera, odpowiedział: "Na razie zostaję". - Jeżeli tylko będzie sytuacja troszkę lepsza niż ta, która jest obecnie, to zrealizuję ten projekt, który miałem" - zapowiedział. 

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM