"Kaczyński odszedł z rządu, by móc w pełni poświęcić się kierowaniu rządem". Politycy o decyzji prezesa PiS

Jarosław Kaczyński nie jest już wicepremierem ds. bezpieczeństwa. Jak poinformował w rozmowie z PAP, "premier Mateusz Morawiecki oraz - z tego co wiem - prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację". "To jest tak absurdalne. "Nie jestem już w rządzie", "z tego co wiem przyjęli moją rezygnację". Hucpą był udział Prezesa PiS w tym rządzie. Hucpą był serial z odchodzeniem z tego rządu. I jeszcze to..." - skomentował na Twitterze Maciej Głogowski z TOK FM.
Zobacz wideo

Długo zapowiadane rozstanie Jarosława Kaczyńskiego z rządem stało się faktem. Prezes PiS, który pełnił funkcje wicepremiera i szefa Komitetu ds. bezpieczeństwa poinformował w rozmowie z PAP, że nowym szefem komitetu będzie szef MON-u Mariusz Błaszczak. 

"Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał" - stwierdził Kaczyński.

- Nic się nie zmienia. Jarosław Kaczyński jest przywódcą obozu rządzącego. Czy jest wicepremierem, czy prezesem PiS, to jest kluczową postacią, podejmuje decyzje - komentował w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL-u zwrócił uwagę na sposób, w jaki zmiana w rządzie została ogłoszona. - Tego nie robi premier, nie informuje o tym prezydent, o tak poważnej zmianie w rządzie. Kto wskazał nowego wicepremiera? Szef partii, a nie szef rządu. To pokazuje, kto rządzi w Polsce - powiedział.

"To jest tak absurdalne. "Nie jestem już w rządzie", "z tego co wiem przyjęli moją rezygnację". Hucpą był udział Prezesa PiS w tym rządzie. Hucpą był serial z odchodzeniem z tego rządu. I jeszcze to... Rada Ministrów to nie są żarty" - komentował na Twitterze Maciej Głogowski z TOK FM.

Jak ocenił były premier Marek Belka, "Jarosław Kaczyński odszedł z rządu, by móc w pełni poświecić się kierowaniu rządem".

"Tak jak nie była zauważalna jego działalność w rządzie, tak nie zauważymy jego braku" - w taki sposób na Twitterze decyzję Kaczyńskiego podsumowała Katarzyna Lubnauer. Jak dodała polityczka KO, "telenowela brazylijska 'Odejście Kaczyńskiego' znalazła swoje zakończenie".

Prof. Wojciech Sadurski awans min. Błaszczaka na wicepremiera ocenił - jak napisał - "w kategoriach merytokracji: wieszczonej przez utopistów władzy rozumu i kwalifikacji".

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM