Mariusz Błaszczak działa z rozmachem, aż eksperci łapią się za głowy. Ma też nową funkcję w rządzie

Minister Błaszczak, został właśnie zaprzysiężony na stanowisko wicepremiera. Zastąpi w KPRM Jarosława Kaczyńskiego, który zrezygnował, żeby dopilnować struktur partyjnych. Czy Błaszczak na nowym stanowisku będzie działał równie prężnie jak w ostatnim czasie jako minister obrony narodowej?

Błaszczak wicepremierem. Prezydent: "podpisywałem się dwoma rękami"

Prezydent Andrzej Duda powołał na stanowiska nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wręczając tekę wiceministrowi, zdradził, że szczególnie cieszy się z tej kandydatury:

- Mogę śmiało powiedzieć, że pod tą propozycją podpisywałem się dwoma rękami. Mało jest dzisiaj w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa jak pan minister Mariusz Błaszczak, który od lat prowadzi sprawy polskiej obronności - mówił prezydent podczas uroczystości.

Wszyscy nowi ministrowie i wiceminister mają dużo do zrobienia w rządzie w czasie rosnącej inflacji, hamującej gospodarki i wojny za naszą wschodnią granicą.

Prezydent docenił powagę z jaką przyjmowali nominacje:

- Patrzę na twarze państwa ministrów, nie ma na nich uśmiechu, ja to doskonale rozumiem. To jest wielka odpowiedzialność - wziąć na siebie dzisiaj pełnienie urzędu ministra konstytucyjnego w bardzo trudnych dla Polski czasach, kiedy trzeba działać odważnie, ale rozważnie, kiedy trzeba szybko podejmować bardzo trudne decyzje, kiedy trzeba wspierać pana premiera w codziennych działaniach w KPRM - mówił Duda.

Jarosław Kaczyński: "sądzę też, że zastąpi mnie pod każdym względem"

Podczas rozmowy z TVP na temat swojego odejścia z rządu, prezes PiS przyznał, że od pewnego czasu, pobierał jedynie pensję, a nie wykonywał funkcji wicepremiera.

- Prawie nie bywam w kancelarii premiera, prawie nie wypełniam funkcji wicepremiera, ale biorę za to pensję. - powiedział Kaczyński w TVP - Ja takich zasad nie uznaję, chociaż się to niektórym zdarzało; ja takiego sposobu działania nie uznaję. - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że przekazuje urząd w dobre i sprawdzone ręce.

- Sądzę też, że zastąpi mnie pod każdym względem, także jeżeli chodzi o wszystkie funkcje - mówił Jarosław Kaczyński.

Przypomnijmy, Mariusz Błaszczak zachował tekę ministra MON. Do tego objął stanowisko wiceministra i szefa Komitetu ds. bezpieczeństwa.

WP.pl: "Mariusz Błaszczak kupuje wszystko, co tylko zobaczy na półce"

Portal Wirtualna Polska wyliczył obfite zakupy wicepremiera dla armii. To co łączy większość z nich to to, że robione są "bez żadnego trybu".

- Mimo słuszności niektórych zakupów, wątpliwości budzi tryb, w jakim jest pozyskiwany sprzęt. Ministerstwo nie negocjuje, a kupuje "z półki". Skraca to czas postępowania, ale nie pozwala na porównanie oferty rynkowe i przede wszystkim pozbawia Polskę jakiejkolwiek pozycji negocjacyjnej - pisze Wp.pl.

Brak trybu dla rządowych wydatków, to nie jedyny zarzut do wicepremiera. Eksperci wojskowi krytykują też zasadność niektórych decyzji.

- K-21 to przestarzały koncepcyjnie bojowy wóz piechoty z dwuosobową załogową wieżą, co w połączeniu z jego pływalnością powoduje, że jest słabo opancerzony - wylicza Jarosław Wolski, ekspert ds. militarnych. - Zakup K21 nie ma żadnego sensu. Kupienie AS21 ma sens jedynie wówczas, kiedy kupimy go jako bazę pod polonizację. O ile będą dobre warunki - dodaje Wolski.

- W dodatku resort prawdopodobnie sam nie wie, jak ma wyglądać polska armia za dekadę czy dwie. Zakupy są prowadzone chaotycznie, byle szybciej, byle pokazać, że coś się robi. Nie widać w tym żadnego spójnego planu i pomysłu. Armia nie działa jako pojedyncze czołgi, samoloty czy haubice. To jest żywy organizm, który musi działać wspólnie, wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Tego w ministerstwie brakuje - podsumowuje wp.pl

Co kupuje minister Błaszczak i ile za to płacimy [LISTA]

Wyliczamy, za Wirtualną Polską i Faktem plany zakupowe Mariusza Błaszczaka

  • 250 czołgów abrams - 25 miliardów zł,
  • 6 baterii systemu Patriot - 60 miliardów zł,
  • 500 wyrzutni amerykańskich systemu HIMARS - 50 miliardów złotych,
  • Myśliwce piątej generacji F35 - 20 miliardów zł,
  • 180 koreańskich czołgów - 10 miliardów złotych (w sprawie tych maszyn szef MON odbył czerwcową wizytę w Korei Południowej,
  • bojowe wozów piechoty, włoskie śmigłowce AW149, koreańskie samoloty FA 50, nawet 2 satelity obserwacyjne - 8 miliardów złotych.

Specjaliści, którzy obserwują te zakupy zauważają nie tylko na rozmach, minister sięga niekiedy po najnowocześniejsze i najdroższe rozwiązania. Zwracają uwagę także na to, że część dostaw będzie realizowana przez najbliższe 10 lat. To oznacza, że przytaczane przez MON argumenty dla wydatków "bez żadnego trybu" tj. potrzeba szybkiego dozbrojenia armii z powodu wojny w Ukrainie nie przekonują.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM