"Lech Kaczyński nie miał z tym problemu". Bodnar o świadectwie, którym powinien kierować się prezes PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński postanowił walczyć o głosy dla PiS, atakując osoby transpłciowe. - Jest mi bardzo przykro słyszeć takie czysto cyniczne wykorzystywanie ludzkiej tragedii, cierpienia, traum wielu polskich rodzin do bieżącej gry politycznej - mówił w TOK FM były Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Adam Bodnar.
Zobacz wideo

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkań we Włocławku i Grudziądzu drwił z osób transpłciowych. Mówił m.in., że "każdy z nas może w pewnym momencie powiedzieć, że do tej pory... do godziny - teraz jest wpół do szóstej - byłem mężczyzną, a teraz jestem kobietą". Dodał także, że można mieć co prawda takie poglądy, ale "on by to badał". Było także o siłach "rewolucyjnych, lewicowych i lewackich" oraz, że "my chcemy utrzymać normalność i to jest nasze prawo". 

- Jest mi bardzo przykro słyszeć - po raz kolejny - czysto cyniczne wykorzystywanie ludzkiej tragedii,  cierpienia, traum wielu polskich rodzin do bieżącej, cynicznej gry politycznej - komentował w TOK FM były Rzecznik Praw Obywatelskich i dziekan wydziału prawa Uniwersytetu SWPS prof. Adam Bodnar. Rozmówca Karoliny Lewickiej przyznał, że kiedy usłyszał wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, to pomyślał, "co by zrobił Lech Kaczyński, gdyby widział swojego brata w tej sytuacji".

Prof. Bodnar przypomniał, że prezydent Kaczyński odznaczył Ewę Hołuszko, którą w latach 80. znał - z działalności w Solidarności - jako Marka Hołuszkę, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Były RPO podkreślił, że Lech Kaczyński odnosił się do Ewy Hołuszko z szacunkiem. - Ewa Hołuszko została odznaczona za zasługi dla "Solidarności". I Lech Kaczyński nie miał z tym problemu. Potrafił ją docenić, nagrodzić. I to powinno być świadectwo, którym powinien się kierować Jarosław Kaczyński jako osoba, która tak czci i wielbi swojego brata - mówił prof. Bodnar w Wywiadzie Politycznym.

Zdaniem gościa TOK FM wypowiedzi prezesa PiS na temat osób transpłciowych to znak, że przed nami "okres brutalnej kampanii wyborczej, dzielenia społeczeństwa". Były Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił, żemimo trwających od lat ataków polityków obozu rządzącego, w Polsce ruch osób LGBT+ i ich sojuszników będzie rósł w siłę. O czym - jak argumentował - może świadczyć m.in. frekwencja podczas sobotniej Parady Równości w Warszawie.

- Tak wielkiej demonstracji dawno w Warszawie nie widziałem. To pokazuje, jak ten ruch jest silny i jak wielka jest determinacja, żebyśmy mieli wreszcie normalne, cywilizowane reguły dla osób LGBT+ w Polsce - podsumował rozmówca Karoliny Lewickiej.

Posłuchaj całej rozmowy Karoliny Lewickiej z prof. Adamem Bodnarem:

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM