Przemysław Czarnek: Sugerowałbym zrobienie kopii muzeum Auschwitz-Birkenau pod Berlinem

Sugerowałbym zrobienie kopii muzeów Auschwitz-Birkenau i Konzentrationslager Lublin pod Berlinem, bo to niemieckie obozy koncentracyjne - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z Onetem.
Zobacz wideo

Minister Przemysław Czarnek pytany był w wywiadzie Onetu m.in. o to, czy wycieczki młodzieży żydowskiej wizytujące w Polsce muzea i niemieckie obozy zagłady powinny zwiedzać je wyłącznie z polskimi przewodnikami.

- To my prowadzimy te muzea i to nasi przewodnicy, za nasze pieniądze są w nich zatrudnieni. Nasi przewodnicy są dokładnie zaznajomieni z historią tego miejsca i świetnie przekażą każdy fakt. Skoro za nasze państwowe pieniądze prowadzimy muzea, które pokazują bestialstwo niemieckich obozów koncentracyjnych, tak łatwo przeinaczanych na Zachodzie i w Izraelu, to my odpowiadamy za treść, która jest tam przekazywana - powiedział szef resortu edukacji i nauki.

- Sugerowałbym także zrobienie kopii muzeów Auschwitz-Birkenau i Konzentrationslager Lublin pod Berlinem, bo to niemieckie obozy koncentracyjne. A w muzeach w Polsce jestem absolutnym zwolennikiem, by to nasi przewodnicy oprowadzali te wycieczki - dodał polityk PiS.

Czarnek pytany o to, czy przewodnicy z Izraela coś przeinaczają, odparł: "Gdyby dziś pan zapytał młodzież z Izraela, kto jest odpowiedzialny za Holokaust, zapewniam, że otrzyma pan odpowiedź, która dla pana, jako Polaka nie będzie przyjemna. Ale nade wszystko będzie to odpowiedzią niezgodna z rzeczywistością Holokaustu". - Zresztą sposób organizacji wycieczek z Izraela był znany. Trzymano młodzież z daleka od Polaków, bo wmawiano im, że ich tutaj nie lubią, że jest tu niebezpiecznie itp. Wielu z nich myśli, że skoro obozy są w Polsce, to obozy są polskie. Kłamstwo - podkreślił.

Minister dodał, że chce, aby te wycieczki dalej przyjeżdżały. - Oni przyjeżdżają do jednego z najbezpieczniejszych krajów na świecie, w którym to my zapewniamy bezpieczeństwo wszystkim. I mogą korzystać z naszych przewodników. Widział pan kiedyś, by w wielkich i ważnych muzeach za granicą oprowadzali przewodnicy tam niezatrudnieni? Ja się z czymś takim nie spotkałem. Serdecznie zapraszam wszystkich z Izraela, USA, Szwecji oraz innych krajów. Z polskimi przewodnikami doskonale znającymi historię i kontekst - podkreślił Czarnek w rozmowie z Onetem.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny. Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM