"Kwękają, narzekają, nawet prezesowi wytykają błędy". PiS czekają spore problemy z własnymi wyborcami

Do wyborów został ponad rok, ale kampania trwa w najlepsze. Jakie wyzwania stoją przed PiS-em? - Entuzjazm i poczucie siły u żelaznego elektoratu jest dużo mniejsze. Znamy działaczy PiS, często rozmawiam z nimi przez telefon czy za pośrednictwem social mediów. To można wychwycić - mówił w TOK FM Wojciech Szacki z "Polityki Insight".
Zobacz wideo

Choć do wyborów parlamentarnych pozostał jeszcze rok, bo planowo powinny się one odbyć jesienią 2023 roku, to kampania wyborcza w zasadzie już ruszyła. Platforma Obywatelska w miniony weekend zorganizowała wielką konwencję w Radomiu, a liderzy PiS – na czele z Jarosławem Kaczyński i Mateuszem Morawieckim – objeżdżają Polskę.

Analityk "Polityki Insight" Wojciech Szacki ocenił w TOK FM, że Platforma Obywatelska pod wodzą Donalda Tuska odrobiła lekcję z poprzednich kampanii. Zarówno jeśli chodzi o rozmach samej konwencji, jak i przekaz w social mediach. Dlatego rządzący muszą zmierzyć się teraz z kolejnymi problemami. – Chodzi głównie o demobilizację elektoratów. Po pierwsze tego, który przyszedł do partii w 2019 roku, bo został zachęcony programami socjalnymi, a teraz wyraźnie pogarsza mu się jakość życia – wyjaśnił.

Szacki zwrócił uwagę, że problem z mobilizacją widać też u najbardziej wiernych wyborców Prawa i Sprawiedliwości. – Entuzjazm i poczucie siły jest dużo mniejsze. Znamy działaczy PiS, często rozmawiam z nimi przez telefon, czy za pośrednictwem social mediów. To można wychwycić. Kwękają, narzekają, nawet prezesowi Kaczyńskiemu wytykają błędy. Widać w nich poczucia: jesteśmy na fali, wszystko będzie dobrze i pokonamy opozycję. Czuć lęk, zdenerwowanie i zniechęcenie. Oczywiście, oni nie przejdą do rywali PiS, ale mogą z mniejszym entuzjazmem wspierać ich w kampanii wyborczej – tłumaczył w rozmowie z Karoliną Głowacką. 

Gość TOK FM podkreślił, że dla PiS-u poważnym problem jest inflacja. – Nie wierzę, że to nie będzie wychodziło w sondażach. Cudów nie ma. Pewnie część wyborców uzna, że to wina Władimira Putina, opozycji i Unii Europejskiej. Jednak, jeśli pół miliona Polaków odwróci się od PiS, to tych 1,5 procent może zabraknąć partii Kaczyńskiego, do obrony samodzielnej większości – uważa Szacki.

Dlatego dodał, że kolejne zwycięstwo PiS może być mocno zagrożone. – Aczkolwiek nie wiemy, jaka będzie ordynacja wyborcza i ostatnie miesiące kampanii. PiS będzie teraz tracił w sondażach, efekt flagi się kończy. Najbliższe miesiące, przez nastroje społeczne, stan gospodarki, to nie będzie sprzyjający czas dla rządzących – podsumował ekspert "Polityki Insight".

Najnowszy sondaż pokazał, że PiS cieszy się poparciem 33,1 proc. biorących udział w badaniu United Surveys dla portalu Wirtualna Polska. Na PO chce głosować 24,7 proc. wyborców, a na Polskę 2050 - 10,7. Z badania wynika, że szanse na wejście do Sejmu mają jeszcze Lewica (9,4 proc.) i Konfederacja (6,3 proc.).

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM