Afera mailowa. Julia Przyłębska: Nie dam się zastraszyć rosyjskim prowokatorom

Julia Przyłębska w telewizji publicznej zapewniła: "Nigdy z nikim nie omawiałam żadnych orzeczeń TK". Opozycja domaga się, żeby sprawę jej spotkania z MIchałem Dworczykiem zajęła się prokuratura.
Zobacz wideo

W poniedziałek ujawniono, że szef KPRM Michał Dworczyk miał rozmawiać z prezes TK Julią Przyłębską o konkretnych sprawach, jakimi zajmować się miał Trybunał Konstytucyjny. Chodziło o trzy sprawy, które dla rządu Mateusza Morawieckiego mogłyby się wiązać z wypłatą wysokich odszkodowań dla obywateli.

Julia Przyłębska zabrała głos w sprawie w TVP Info.

- W zasadzie nie powinnam odnosić się do maili opublikowanych na serwerze, którym zarządzający siedzą na Kremlu. Ale skoro pan redaktor pyta, nigdy z nikim nie omawiałam żadnych wyroków Trybunału, żadnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, poza naradami sędziowskimi w Trybunale Konstytucyjnym. Tak było zawsze, również w czasach kiedy orzekałam jako sędzia sądu powszechnego, i tak zawsze będzie - stwierdziła.

Kierująca pracami TK od 2016 roku Julia Przyłębska dodała: "Nie dam się zastraszyć różnym rosyjskim prowokatorom, którzy próbują zdestabilizować sytuację w Polsce, uderzając w Trybunał Konstytucyjny".

Takie wypowiedzi pasują do taktyki, jaką przedstawiciele władzy stosują od wybuchu afery mailowej. Po każdej publikacji korespondencji, jaka wyciekła z prywatnego konta Michała Dworczyka, powtarzają, że Polska była celem cyberataku przeprowadzonego z terenu Federacji Rosyjskiej i w związku z tym komentować przecieków nie będą.

Na pytanie, czy doszło do jakiegoś jej spotkania z Michałem Dworczykiem, Julia Przyłębska odpowiedziała, że "nie ma takiej potrzeby". - Nie uzgadniam z nikim i nie uzgadniałam orzeczeń. TK nie orzeka w jednoosobowym składzie prezesa TK - podkreśliła.

"Julia P. gotuje nie tylko dla Kaczyńskiego"

Treść ujawnionego w poniedziałek mala oburzyła ekspertów oraz opozycję. Zawiadomienie do prokuratury - w sprawie rozmowy do jakiej miało dojść między szefami KPRM i TK - złożyli posłowie Porozumienia. Także poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka zapowiedział złożenie podobnego zawiadomienia.

"Julia P. gotuje nie tylko dla Kaczyńskiego, potrafi też wysmażyć coś na polecenie Morawieckiego. Niedopuszczalne jest, żeby współpracownik premiera z prezesem Trybunału Konstytucyjnego ustalali, jakie rozprawy odroczyć, ze szkodą dla ludzi. Domagamy się konsekwencji!" - napisał na Twitterze wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

 

TOK FM PREMIUM