Sędzia TK o "widmie rządów za pomocą sierpa i młota". "Polityczne wyznanie wiary"

Moim zdaniem na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy. Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i prokuratury - napisał sędzia TK Jarosław Wyrembak. Według niego, "nadciąga widmo nowych rządów prawa - sprawowanych za pomocą sierpa i młota". Oświadczenie Wyrembaka wywołało szereg komentarzy w sieci.
Zobacz wideo

W swoich rozważaniach, opublikowanych na stronie TK, sędzia Wyrembak odnosi się m.in. do wypowiedzi niektórych polityków opozycji, w tym lidera PO Donalda Tuska, który w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zapowiadał przywrócenie stanu sądownictwa sprzed reformy PiS. Zapytany: "Jak się pani Przyłębska przykuje do fotela, to co?" odparł: "To trzeba odkuć. Po prostu".

"Moim zdaniem, na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy. Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury. Może uda się też wyprowadzić Sejm i Senat. Może będzie nawet próba odkucia i wyprowadzenia siła Prezydenta RP. Zaraz też media oczywiście, Radio Maryja i Telewizja Trwam na pewno będą pierwsze do wyzerowania - bo nie mówią nic o tym, na kogo nie mogą głosować wierzący w Boga Polacy" - pisze w swoim tekście Wyrembak.

Według niego, "każdego dnia, z dużym wrzaskiem nadciąga widmo nowych 'rządów prawa' - sprawowanych za pomocą sierpa i młota". "Tylko ostrzegam, że widmo nadciąga - żeby nie było później, że nie uprzedzałem. Tylko ostrzegam - zanim nas wszystkich odkują, wyzerują i siłą wyprowadzą" - zaznaczył Wyrembak.

"Biuletyn partyjny ze strony TK"

Do oświadczenia Wyrembaka odnieśli się politycy.  "Sędzia dubler Jarosław Wyrembak zrobił sobie ze strony TK biuletyn partyjny. Naskrobał coś o Tusku, sierpie i młocie, czarnych sztandarach i Radiu Maryja. Straszy, że po przegranych przez PiS wyborach zaczną się porządki. Panie Wyrembak, to ostatnie masz Pan jak w banku" - napisała na Twitterze Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z kolei Katarzyna Lubnauer pytała: "To mówicie, że to niezależny i apolityczny trybunał jest?". 

Kamil Zaradkiwicz, sędzia Sądu Najwyższego radził natomiast: "Może z góry politycy niech ustalą, że po kolejnych wyborach będą 'zerować' sądy i trybunały? I koniecznie niech dodadzą, że to wszystko w imię praworządności i trójpodziału władzy". 

Do publikacji odniósł się także Paweł Zieliński, członek Stowarzyszenia Sędziów THEMIS. "Działacz PiS-u oddelegowany do TK - pan Wyrembak publikuje swoje polityczne wyznanie wiary. Kto wydał zgodę na publikację tego ma stronie TK nie jest trudno zgadnąć" - napisał także na Twitterze. 

Jarosław Wyrembak zastąpił w TK zmarłego sędziego, Henryka Ciocha. Na to stanowisko rekomendowało go PiS. W przeszłości Wyrembak pracował m.in. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i Naczelnej Izbie Lekarskiej.

DOSTĘP PREMIUM