"Postarajcie się ocieplić domy jeszcze przed sezonem grzewczym". Premier daje Polakom dobrą radę

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, by ocieplali domy jeszcze przed obecnym sezonem i korzystali z przygotowanych w tym celu programów.
Zobacz wideo

Szef rządu zwrócił uwagę, że kolejne dziesiątki tysięcy właścicieli domów będą mogły skorzystać z nowej odsłony programu "Czyste powietrze". Chodzi o tzw. "Czyste powietrze Plus", które ruszy w najbliższy piątek i pozwoli finansować inwestycje w termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że dzięki nowej odsłonie programu Polacy będą mogli dostać zaliczkę - w wysokości 50 proc. dostępnej dotacji - na inwestycję przed jej fizycznym wykonaniem. Dodał, że pozostała część dotacji ma być wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.

- Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego. Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym - zaapelował szef rządu.

Premier przekonywał, że ocieplenie budynku, instalacja pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych zapewnia oszczędności, które są bardzo zauważalne w budżecie domowym.

"Chrust plus" radą na rosnące ceny energii?

W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że rachunki za prąd mogą wzrosnąć jeszcze w tym roku. Wnioski o zmianę taryf dla gospodarstw domowych trafiły do Urzędu Regulacji Energetyki od trzech tzw. sprzedawców z urzędu.

Ceny energii rosną, bo jest problem z dostępem do surowców, głównie gazu i węgla, które do tej pory w dużej mierze pochodziły z Rosji. To sprawia, że ryzyko niedoboru ciepła czy prądu rośnie. Jak mówił w TOK FM prezes URE Rafał Gawin, najbliższa zima nie będzie łatwa i już teraz warto oszczędzać energię. - Sytuacja dzisiaj na rynku globalnym jest tak zmienna, że warto oszczędzać energię, żeby sobie dodatkowo pomóc w sezonie zimowym - wskazał Gawin.

Przypomnijmy, w odpowiedzi na doniesienia mówiące o tym, że sezon grzewczy będzie dla Polski kosztownym wyzwaniem, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało w czerwcu specjalne wytyczne dla Lasów Państwowych. Chodzi o możliwość zbierania i zakupu drewna najniższej jakości. Internauci prześmiewczo nazwali to programem "chrust plus".

TOK FM PREMIUM