W tym sondażu PiS nie ma sobie równych. Pięć partii w Sejmie

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę 39 proc. badanych zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę, 26 proc. na Koalicję Obywatelską, 11 proc. na Polskę 2050 i po 9 proc. na Konfederację oraz Lewicę - wynika z sondażu Social Changes dla wPolityce.pl.
Zobacz wideo

Według sondażu, poniżej progu wyborczego byłyby PSL z 4 proc. poparciem i Kukiz'15 z poparciem 1 proc. Porozumienie ma w tym sondażu 0 proc. poparcia. "Inne ugrupowanie" wybrałby 1 proc. zdecydowanych wyborców.

Zjednoczona Prawica zyskała 2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem, Polska 2050 i Lewica zyskały po jednym punkcie procentowym, Koalicja Obywatelska i Konfederacja utrzymały notowania, Polskie Stronnictwo Ludowe, Kukiz'15 i Porozumienie straciło po jednym punkcie procentowym.

Deklarowana frekwencja to 57 proc. - o 2 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu. Z sondażu wynika, że "zdecydowanie" wzięłoby udział w wyborach 44 proc. badanych, a "raczej" zagłosowałoby 13 proc. "Zdecydowanie" nie poszłoby do wyborów 18 proc. badanych, a 17 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", w sumie nie wzięłoby udziału w wyborach 35 proc. ankietowanych. 8 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć", czy chcieliby pójść na głosowanie.

Sondaż Social Changes zrealizowano przez internet metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania próbie 1073 Polaków od 8 do 11 lipca.

PiS ciągle przed PO, ale zaskoczenie na trzecim miejscu

Z innego, opublikowanego w czwartek badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez Research Partner wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 33,9 proc. respondentów, na Koalicję Obywatelską 26,6 proc. Na trzecim miejscu znalazłaby się zaś Lewica z wynikiem 8,1 proc.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM