Janina Goss znów w radach nadzorczych. "Wyborcza" o tym, jak przyjaciółka Kaczyńskiego wymyka się prawu

Janina Goss - członkini zarządu spółki Srebrna i szara eminencja PiS - ponownie znalazła się w radach nadzorczych Polskiej Grupy Energetycznej i Banku Ochrony Środowiska - poinformowała "Gazeta Wyborcza". Jak wskazuje w "GW" mec. Szymon Chmielewski z kancelarii "Dubois i wspólnicy" jedno z powołań przyjaciółki Jarosława Kaczyńskiego jest nieważne.
Zobacz wideo

Janina Goss zasiada w radzie nadzorczej PGE oraz Banku Ochrony Środowiska od 2016 r. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", pod koniec czerwca bieżącego roku walne zgromadzenia obu spółek ponownie powołały Goss na kolejną kadencję. 

Tymczasem w 2019 r. zmieniło się prawo. "I nie pozwala zasiadać w więcej niż jednej radzie nadzorczej spółki skarbu państwa (w tym przypadku to PGE) lub spółki należącej do państwowej osoby prawnej (to BOŚ, którego większościowym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej)" - czytamy w "GW". 

Zdaniem radcy prawnego Szymona Chmielewskiego z kancelarii "Dubois i wspólnicy", cytowanego przez gazetę, przepisy nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że znalezienie się przyjaciółki Kaczyńskiego w radzie BOŚ jest sprzeczne z prawem. "Powołanie Janiny Goss do rady nadzorczej BOŚ zostało dokonane z naruszeniem ograniczeń, o których mowa w art. 10c ust. 1 Ustawy o gospodarce komunalnej z zastrzeżeniem, że nie zachodzą co do Janiny Goss wyjątki - o których niestety nie wiemy z powszechnych źródeł" - pisze mecenas Chmielewski.

Z zasiadania w radach dwóch spółek Goss osiąga duże dochody. Do końca 2021 roku zarobiła w BOŚ 645,6 tys. zł, a w PGE - 451 tysięcy. 

Janina Goss - kim jest szara eminencja PiS?

Janina Goss ma 79 lat i jak pisze "Wyborcza" od dawna jest przyjaciółką domu Kaczyńskich. W czasie choroby Jadwigi Kaczyńskiej pożyczyła prezesowi PiS 200 tys. na leczenie matki. Goss jest skarbnikiem PiS w Łodzi, rządzi także łódzkimi strukturami partii. Jest też członkinią zarządu spółki Srebrna, która ma atrakcyjne grunty w Warszawie. 

"Goss ma mieć nie tylko nieograniczony dostęp do ucha Kaczyńskiego, ale nawet swój pokój w partyjnej centrali przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie urzęduje przez większość dni tygodnia" - czytamy w "GW". Janina Goss ma być tam codziennie dowożona z Łodzi.

DOSTĘP PREMIUM