Andrzej Duda poprawił notowania. Kaczyński i Ziobro solidarnie liderami rankingu nieufności [SONDAŻ]

Prezydent Andrzej Duda, lider Polski 2050 Szymon Hołownia i premier Mateusz Morawiecki to liderzy rankingu zaufania - wynika z sondażu CBOS. Największą nieufność ankietowani wyrażają wobec prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i szefa PO Donalda Tuska.
Zobacz wideo

W najnowszym sondażu CBOS-u najwięcej deklaracji zaufania - 56 proc. - uzyskał prezydent Andrzej Duda - to o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. Nieufność wobec Andrzeja Dudy wyraża 31 proc. badanych (mniej o 1 pkt. proc.). Drugie miejsce w rankingu zaufania zajął lider Polski 2050 Szymon Hołownia, któremu, tak jak poprzednio, ufa 42 proc. ankietowanych. Nieufność wobec niego wyraża z kolei 31 proc. badanych (mniej o 1 pkt. proc.).

Za Hołownią w rankingu zaufania uplasował się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 41 proc. badanych - o 3 pkt. proc. mniej niż w czerwcu. Szefowi rządu nie ufa 46 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt. proc.). Jak wskazuje CBOS, po okresie nieco lepszych ocen, notowania premiera Morawieckiego powróciły do poziomu z lutego 2022 roku.

Na czwartym miejscu znajduje się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO) z zaufaniem na poziomie 39 proc. - spadek o 2 pkt. proc. w stosunku do czerwca. Nieufność wobec prezydenta stolicy wraża 38 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.). Piąte miejsce rankingu zajął wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jego notowania są niezmienne od czerwca. Zaufanie do szefa MON ma 36 proc. ankietowanych, a 32 proc. mu nie ufa.

Na kolejnych miejscach w rankingu znaleźli się: minister zdrowia Adam Niedzielski, któremu ufa 34 proc. badanych (wzrost o 4 pkt. proc.), a nie ufa 26 proc. (mniej o 6 pkt. proc.); prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz - 34 proc. deklarujących zaufanie (mniej o 1 pkt. proc.), 28 proc. - nieufność (wzrost o 1 pkt. proc.), prezes PiS Jarosław Kaczyński - 33 proc. deklarujących zaufanie (mniej o 2 pkt. proc.) i 53 proc. - nieufność (bez zmian), szef PO Donald Tusk - 30 proc. deklarujących zaufanie (więcej o 1 pkt. proc.), 52 proc. nieufność (mniej o 3 pkt. proc.).

Kolejne miejsca zajmują: marszałek Sejmu Elżbieta Witek - 29 proc. deklarujących zaufanie (mniej o 2 pkt. proc.), 30 proc. nieufność (bez zmian), współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń - 29 proc. deklarujących zaufanie, 40 proc. - nieufność (wcześniej nie był uwzględniany w sondażach), minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro - 28 proc. deklarujących zaufanie (mniej o 1 pkt. proc.), 53 proc. - nieufność (więcej o 1 pkt. proc.), wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński - 26 proc. deklaracji zaufania (mniej o 1 pkt. proc.) i 25 proc. nieufności (więcej o 1 pkt. proc.).

Ranking nieufności

W rankingu nieufności pierwsze miejsce zajmują ex aequo szef PiS Jarosław Kaczyński i szef SP, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (obaj po 53 proc. deklaracji nieufności). Na drugim miejscu znalazł się szef PO Donald Tusk (52 proc. nieufności), a na trzecim premier Mateusz Morawiecki (46 proc. nieufności).

Badanie zrealizowano w dniach od 27 czerwca do 7 lipca 2022 r. na próbie liczącej 1084 osoby (w tym: 62,1 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 14,5 proc. – CAWI).

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedn± z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM