Media: Prokuratura kupiła luksusowe meble za 845 tys. zł. Ziobro zlecił "pilną kontrolę"

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu w związku z publikacją portalu onet.pl - poinformował Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.
Zobacz wideo

Minister Ziobro był pytany w poniedziałek podczas briefingu w Proszowicach (Małopolskie) o doniesienia onet.pl. Portal napisał, że Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zakupiła ekskluzywne, włoskie meble za ponad 850 tys. zł, a wybrała je architektka wnętrz, która prywatnie jest żoną jednego wrocławskich prokuratorów.

- Nie znam tej sprawy, wydałem polecenie pilnego skontrolowania tej sytuacji i przedstawienia wyjaśnień - zapowiedział minister sprawiedliwości. Dodał, że po tym zostaną podjęte ewentualne decyzje w tej sprawie.

W poniedziałek po południu Prokuratura Krajowa poinformowała, że w związku z tymi doniesieniami minister sprawiedliwości, prokurator generalny polecił przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu.

W poniedziałek rano portal onet.pl napisał też, że za usługi architekta wnętrz prokuratura zapłaciła prawie 45 tys. zł. Według Onetu, zarówno wybór architektki, jak i wskazane przez nią zakupy odbyły się z pominięciem procedury przetargowej.

W odpowiedzi na pytania portalu rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka poinformowała, że to "architekt o uznanej na terenie Wrocławia renomie zawodowej, dającej gwarancję rzetelnego wykonania usługi".

Dodała ponadto, że "wysokość takiego wydatku nie jest objęta ustawą o zamówieniach publicznych i nie wymaga procedury przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy usługi (...) na wybór tego usługodawcy nie miała wpływu okoliczność, że wymieniona jest osobą pozostającą w związku z jednym z prokuratorów Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu".

DOSTĘP PREMIUM