Kto mógłby zastąpić premiera Morawieckiego? Wyborcy ocenili kandydatów [SONDAŻ]

"Prezes PiS wyklucza, że dojdzie do zmiany na stanowisku szefa rządu. Nowy sondaż pokazuje, że gdyby do tego jednak doszło, to sam Kaczyński jest najczęściej typowany na to stanowisko" - informuje "Rzeczpospolita", prezentując sondaż przgotowany przez IBRiS.
Zobacz wideo

Spekulacji na temat zmiany premiera pojawiają się regularnie. Za każdym razem też prezes Kaczyński zdecydowanie je ucina. Niedawno zapowiedział nawet - jak przypomina "Rzeczpospolita" - że jeśli PiS wygra po raz trzeci wybory, to premierem będzie nadal Mateusz Morawiecki.

Gazeta przedstawiła wyniki sondażu, jaki przeprowadził - w dniach 29-30 lipca - IBRiS. Badanych spytano o to, kto byłby najlepszym następcą obecnego premiera.

"11,1 proc. ankietowanych (ogół wyborców) w tym badaniu wskazuje, że Morawieckiego powinien zastąpić sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. 6,4 proc. stawia na wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka. 4,6 proc. – że hipotetycznym następcą powinien być europoseł Joachim Brudziński. 4 proc. – europosłanka i była premier Beata Szydło. 1,1 proc – wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Tylko 0,4 proc. wskazuje ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Najwięcej jednak – bo aż 44,5 proc. – twierdzi, że Morawieckiego powinien zastąpić ktoś inny niż wcześniej wymienieni politycy. 27,9 proc. nie wie lub nie ma w tej sprawie zdania" - czytamy.

Wśród ankietowanych, którzy określili się jako wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, najwięcej zwolenników ma Jarosław Kaczyński. Prezesa PiS jako następcę Morawieckiego wskazało "28 proc. tych, którzy głosowali na PiS w 2019 roku; po o 14 proc. wskazań wyborców PiS mają Błaszczak i Brudziński".

DOSTĘP PREMIUM