Ziobro komentuje decyzję sądu ws. Frasyniuka: "Polski żołnierzu, żaden śmieć nie jest w stanie cię obrazić"

"Polski żołnierzu, pamiętaj, żaden śmieć nie jest w stanie cię obrazić" - napisał na Twitterze min. Zbigniew Ziobro, odnosząc się w ten sposób do warunkowego umorzenia przez sąd sprawy Władysława Frasyniuka. Były poseł i opozycjonista z czasów PRL oskarżony był o znieważenie żołnierzy.

Wrocławski sąd warunkowo umorzył w czwartek sprawę Władysława Frasyniuka oskarżonego o znieważenie żołnierzy. Chodzi o jego słowa na antenie TVN24, które zdaniem prokuratury stanowiły znieważenie polskich żołnierzy. Orzeczenie jest nieprawomocne. Prokuratura zapowiedziała apelację.

Minister sprawiedliwości w mediach społecznościowych umieścił komentarz do artykułu, który opisuje sprawę Frasyniuka. "Polski Żołnierzu, pamiętaj, żaden śmieć nie jest w stanie Cię obrazić. Bronisz nas, naszych dzieci, domów, Ojczyzny. Na polskie sądy może nie masz co liczyć, ale na Polaków zawsze. Jesteśmy z Ciebie dumni. Chwała Ci, polski Żołnierzu" - napisał Ziobro na Twitterze.

Wypowiedź dotycząca funkcjonariuszy zabezpieczających polsko-białoruską granicę, padła w sierpniu zeszłego roku na antenie TVN24. - Słowo żołnierz jest upokarzające dla tych wszystkich, którzy byli na misjach polskich poza granicami. Mam wrażenie, że to jest wataha psów, która otoczyła biednych, słabych ludzi - mówił wówczas Frasyniuk. Dodał, że w taki sposób nie postępują żołnierze. - Śmiecie. To nie są ludzkie zachowania. Trzeba mówić wprost. To antypolskie zachowanie. Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu. Przeciwnie - plują na te wszystkie wartości, o które walczyli pewnie ich rodzice albo dziadkowie – powiedział wówczas Frasyniuk.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie akt oskarżenia wobec Frasyniuka skierowała do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia 23 grudnia 2021 r. Proces rozpoczął się w czerwcu 2022 r. Były niejawny. W czwartek sędzia Anna Borkowska wydała orzeczenie w tej sprawie. Sąd warunkowo umorzył sprawę na rok próby. Frasyniuk ma też zapłacić 3 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM