Hiszpania oszczędza prąd. Gigantyczne kary za łamanie przepisów. W Polsce również szykują się zmiany
Jak ogłosiła odpowiedzialna za resort ekologii minister Teresa Ribera, rząd Hiszpanii zachowa pewną tolerancję wobec podmiotów zobowiązanych do wdrożenia nowego prawa.
Hiszpania oszczędza prąd. Olbrzymie kary za łamanie nowych przepisów
Tymczasem największym problemem w egzekucji nowych przepisów, jest opór kilku wspólnot autonomicznych kraju.
W poniedziałek podczas spotkania z przedstawicielami rządu Hiszpanii Pedro Sancheza przeciwko nowemu prawu opowiedziały się największe wspólnoty autonomiczne kraju: Andaluzja, Katalonia oraz Madryt.
Nowe przepisy zostały zatwierdzone podczas posiedzenia rządu 1 sierpnia, a dzień później zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Kary za łamanie przepisów dotyczących oszczędzania energii sięgają 100 mln euro
Zgodnie z nową regulacją, która będzie obowiązywała do 1 listopada 2023 r., za jej lekceważenie będą przewidziane sankcje. Kary podzielone są na trzy kategorie: od lekkich, szacowanych do 600 tys. euro, do kar za wykroczenia ciężkie i bardzo ciężkie. Ich maksymalna wartość wynosi odpowiednio do 6 mln euro i 100 mln euro.
Jak informuje PAP, nowe przepisy są odpowiedzią rządu Hiszpanii na zalecenie KE dotyczące redukcji zużycia energii. Na jego podstawie właściciele placówek handlu, kultury, turystyki, a także operatorzy budynków publicznych, dworców kolejowych i autobusowych będą zobowiązani do oszczędzania energii.
Przepisy nakazują w tych placówkach m.in. utrzymanie temperatury maksymalnej w okresie zimowym do 19 st. C., a latem do minimalnej 27 st. C, a także wyposażenie ich w automatycznie zamykające się drzwi chroniące budynek przed utratą energii.
Oszczędzanie energii w Warszawie. Jak dokładnie będzie wyglądać?
Nie tylko Hiszpania, również w Polsce podejmowane są kroki mające ograniczyć nadmierne zużywanie energii elektrycznej. M.in.: Warszawa już szykuje się na jesień i zimę i już teraz szuka rozwiązań, które pozwolą oszczędzić energię.
- Przygotowujemy się na wszystkie scenariusze" - przyznała w TOK FM wiceprezydent Warszawa Renata Kaznowska. - Nie chcemy straszyć, ale jako odpowiedzialny samorząd musimy być przygotowani. Myśmy zrobili audyt wszystkich naszych spółek, po to żeby zakreślić te spółki o charakterze krytycznym, gdzie prąd po prostu musi płynąć. To są szpitale, przychodnie, miejskie przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji, to jest transport publiczny - mówiła Kaznowska.
Jednym ze sposobów na oszczędzanie energii w miastach jest zainstalowanie energooszczędnego oświetlenia ulicznego. Warszawa przeprowadza właśnie akcję wymiany wszystkich, będących w gestii miasta, opraw na latarniach z sodowych na ledowe. A tam, gdzie oświetlenie nie jest to konieczne, być może będzie wyłączane.
Nie tylko Warszawa, ale także wiele innych polskich miast szuka rozwiązań, które pozwolą oszczędzić energię i wodę. To w związku z podwyżkami, ale i obawami, że w najbliższym czasie zabraknie węgla.
-
Protesty w Izraelu. "Albo rząd się cofnie, albo będzie rewolucja". Prawicowi kibole mają wyjść na ulice
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
-
"Asystenci plus". Współpracownicy posłanki Solidarnej Polski dostają miliony z państwowych grantów
-
W mowie nienawiści przoduje Konfederacja. "Grzegorz Braun czy Janusz Korwin-Mikke docierają do milionów"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- PiS odbudowuje poparcie. Czy powtórzy się wyborczy scenariusz z 2019 r.? "Niepokojące tendencje"
- Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.
- Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
- "'Babciowe' to nie jest rozdawnictwo czy darowizna". Donald Tusk broni swojego pomysłu