Zjednoczona Prawica nadal z najwyższym poparciem. Konfederacja na podium [SONDAŻ]

Zjednoczoną Prawicę popiera 37 proc. badanych. Koalicja Obywatelska może liczyć na 31 proc. - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce. W porównaniu z poprzednim badaniem KO zyskała 4 punkty proc; PiS stracił 1 punkt procentowy.
Zobacz wideo

Na Zjednoczoną Prawicę chce zagłosować 37 proc. badanych, co oznacza spadek poparcia o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednimi badaniami Social Changes. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej deklaruje 31 proc. badanych, co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe. Na trzecie miejsce, mimo straty 1 punktu procentowego, awansuje Konfederacja, którą popiera 8 proc. badanych. Identycznym poparciem cieszy się Lewica (bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu).

3 punkty procentowe straciła Polska 2050 Szymona Hołowni - obecnie poparcie dla tej formacji wynosi 7 proc. Polskie Stronnictwo Ludowe zyskało 2 punkty i cieszy się poparciem 5 proc. badanych. Poparcie dla Kukiz'15 i Porozumienia pozostało bez zmian (odpowiednio 2 proc. i 1 proc.).

Deklarowana frekwencja w wyborach wyniosła w sondażu 60 proc. W poprzednim badaniu była o 1 punkt procentowy niższa.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 5 do 8 sierpnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1066 osób.

Sondaż IBRiS. Konfederacja pod progiem

W sondażu przeprowadzonym na koniec lipca przez IBRiS PiS bez działaczy Solidarnej Polski na listach może liczyć na 34,9 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27,7 proc.

Na trzecim miejscu Lewica z wynikiem 9,6 proc., na kolejnych - Polska 2050 Szymona Hołowni z 9,3 proc., PSL-Koalicja Polska ma w tym sondażu 5,5 proc. Pod progiem jest Konfederacja z 4,6 proc. AgroUnia Michała Kołodziejczaka, która w marcu została zarejestrowana jako partia polityczna, ma w tym badaniu 1,3 proc.

W sondażu wyraźną grupą byli niezdecydowani, którzy mogą w przyszłym roku sprawić największą niespodziankę - zarówno jeśli pozostaną w domach albo np. poprą w ostatnim etapie jedno z ugrupowań, np. PiS albo Konfederację lub inną partię opozycyjną. Ta grupa to 6,4 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS w dniach 29-30 lipca na 1000-osobowej grupie respondentów. Zrealizowano je metodą CATI.

Posłuchaj audycji:

TOK FM PREMIUM