1 mln złotych nagrody za pomoc w wykryciu sprawców skażenia Odry

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował o nagrodzie za wskazanie sprawcy katastfory ekologicznej, skażenia Odry. - Chcemy znaleźć winnych i ukarać sprawców ekologicznego przestępstwa na Odrze - mówił premier Morawiecki.

Jak przekazał wiceminister Maciej Wąsik, nagrodę w wysokości 1 mln złotych - za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej - wyznaczył komendant główny policji.

- Najprawdopodobniej to człowiek jest przyczyną tego zjawiska (skażenia). To jest albo nieodpowiedzialność, albo usuwanie ścieków w sposób nieuprawniony. Policja prowadzi postępowanie razem z prokuraturą - mówił wiceszef MSWiA podczas konferencji premiera, która odbyła się w Gorzowie Wielkopolskim.

Mateusz Morawiecki nazwał skażenie Odry "dramatem ekologicznym". Premier mówił, że sytuacja związana ze skażeniem Odry stanowi ogromne zadanie dla całego państwa, dla wszystkich służb. - Wszystkie zadania zostały rozdysponowane i wszystkie służby działają – zapewnił Morawiecki. Jednak – jak mówił – "doszło do opieszałości niektórych służb, do zbyt wolnej reakcji, do zbyt wolnych działań". Premier przypomniał, że z tego powodu wyciągnął konsekwencje kadrowe. - I jeżeli dojdę do takiego wniosku, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania, to będą wyciągane kolejne konsekwencje – zapowiedział.

W piątek późnym popołudniem premier - przypomnijmy - zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

DOSTĘP PREMIUM