Skażenie Odry. Min. Moskwa: Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody

"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci" - poinformowała na Twitterze min. Anna Moskwa.

Minister Klimatu i Środowiska przekazała najnowsze informacje dotyczące skażenia Odry. "Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach" - napisała na Twitterze Anna Moskwa.

Informację o stwierdzeniu w wodzie z Odry rtęci przekazało w czwartek wieczorem niemieckie radio rbb. Jak przekazano, poziom rtęci w próbkach był tak wysoki, że trzeba było powtórzyć badanie.

Badania przywołał też - w rozmowie z marszałek województwa lubuskiego - minister rolnictwa i środowiska Brandenburgii Axel Vogel.

Przedstawiciele polskiego rządu przekazali w piątek, że w próbkach, jakimi dysponują nasi eksperci nie stwierdzono obecności rtęci.

Jak mówił w sobotę w Gorzowie Wielkopolskim wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, z Odry pobrano do badania ponad 120 próbek. - Teraz oczekujemy na badania toksykologiczne związane z badaniami ryb i po tym będziemy poznawać z czego wynikało śnięcie ryb - stwierdził.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM