"Dziennikarz pytał o rtęć, w tłumaczeniu rtęci nie było". Zamieszanie wokół odpowiedzi niemieckiego ministra

Minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel podczas niedzielnej konferencji prasowej w Szczecinie został zapytany o wysokie stężenie rtęci w Odrze. Zaprzeczył, jakoby podał stronie polskiej takie informacje. - Taka wypowiedź nie jest mi znana. Poinformowaliśmy jedynie, że odczyn PH jest bardzo wysoki i nie możemy wyjaśnić dlaczego - mówił. Dziennikarze wskazują, że tłumacz, zadając ministrowi pytanie zrobił błąd.
Zobacz wideo

Na zorganizowanej w niedzielę wieczorem konferencji prasowej w Szczecinie wystąpili minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski. Stronę niemiecką reprezentowali z kolei minister środowiska Niemiec - Steffi Lemke, minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel, a także Till Backhaus z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec.

Podczas konferencji dziennikarz TVP Info zadał pytanie ministrowi środowiska Brandenburgii. Chciał wiedzieć, czy ten potwierdza, że przekazał stronie polskiej informację, że - według wyników pierwszych badań - stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali.

- Nie, taka wypowiedź nie jest mi znana. Poinformowaliśmy tylko, że odczyn PH jest bardzo wysoki i nie możemy wyjaśnić dlaczego. To wszystko - odpowiedział Axel Vogel.

Dziennikarze Bartosz T. Wieliński i Jakub Wiech zwrócili jednak uwagę, że podczas tłumaczenia pytania mogło dojść do pomyłki. Jak wskazali, zamiast słowa rtęć, tłumacz miał zapytać o to, czy "woda była żrąca".

"No to jest niezła afera"

O tym, że informacja o rtęci została przez ministra przekazana, informowała wcześniej marszałkini województwa lubuskiego. Elżbieta Polak poinformowała w piątek, że jest po rozmowie z niemieckim ministrem. "W bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali" - napisała. Wcześniej niemieckie władze też nie potwierdzały informacji o wysokim stężeniu rtęci. Podały ją tamtejsze media.

"Po tej wypowiedzi niemieckiego ministra zasadne jest podejrzenie, że Elżbieta Polak w sytuacji kryzysowej dezinformowała opinię publiczną ws. sytuacji na Odrze. Moim zdaniem powinny to wyjaśniać odpowiednie służby" - napisał w poniedziałek na Twitterze wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Do wypowiedzi niemieckiego ministra odniósł się też wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. "No to jest niezła afera. Czyli Marszałek województwa lubuskiego wymyśliła sobie rtęć? Może po to, by odwrócić uwagę od problemów w podległym jej WORD?" - brzmi na Twitterze.

Konferencja dotycząca skażenia Odry

Podczas konferencji prasowej w niedzielę w Szczecinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że podstawowym celem jest zniwelowanie potencjalnych skutków, jaki kryzys związany z zatruciem Odry może wywołać.

- Prowadzimy też prace nad jak najszybszą identyfikacją przyczyny i źródła potencjalnego skażenia. Od początku identyfikacji zagrożenia są regularne pobierane próbki wody, pobrano już 150 próbek. Wszystkie laboratoria pracują 24 godziny na dobę. Podjęliśmy decyzję, że część próbek wyślemy do innych zagranicznych laboratoriów. W najbliższych godzinach próbki zostaną poddane badaniom w kierunku poszukiwania 300 potencjalnych substancji, teraz podlegają badaniu na pestycydy - mówiła Anna Moskwa.

Przypomniała, że do tej pory żadne z tych działań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych, jednocześnie były też prowadzone badania śniętych ryb pod kątem obecności rtęci i metali ciężkich. Dodała, że ani rtęci, ani metali ciężkich nie stwierdzono w próbkach pobranych z ryb. 

Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

DOSTĘP PREMIUM