Wyborcy PiS nie są pewni, że partia po wyborach nadal będzie u steru [SONDAŻ]

41 proc. wyborców PiS nie wierzy, że partia będzie dalej po wyborach u steru władzy - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla WP.
Zobacz wideo

30,9 proc. badanych jest zdania, że PiS zdobędzie najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych, a mimo to partii nie uda się już utrzymać władzy. "Kolejne 28,3 proc. uważa, że PiS wyborów już nie wygra - jedna z partii opozycyjnych będzie zwycięzcą i to opozycja utworzy kolejny rząd w Polsce" - opisuje WP. Jedynie 27,3 proc. osób zakłada, że PiS będzie rządzić przez kolejne lata. 13,5 proc. badanych nie ma pewności, który scenariusz jest bardziej prawdopodobny.

Jeśli spojrzeć tylko na wyborców PiS, to "48 proc. z nich jest przekonanych, że PiS wygra wybory parlamentarne i utworzy rząd. Jednocześnie 41 proc. jest zdania, że choć partia Kaczyńskiego wygra wybory, to nie uda się jej już utworzyć rządu. 9 proc. wyborców PiS nie ma zdania, a 2 proc. nie wierzy w wygraną partii w najbliższych wyborach".

Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy, 63 proc. badanych jest przekonanych PiS wygra wybory, a następnie stworzy nowy rząd w Polsce. "Jednak nawet tu 31 proc. jest zdania, że mimo wygranej wyborczej, PiS nie da rady uformować kolejnego rządu i zrobi to opozycja, przejmując władzę w kraju". 

Sondaż United Surveys przeprowadzono między 5 a 9 sierpnia 2022 roku, metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie 1 tys. osób.

DOSTĘP PREMIUM