Milionerzy "dobrej zmiany". Ludzie Zjednoczonej Prawicy znakomicie zarabiają w państwowych spółkach

267 mln złotych zarobili ludzie związani z PiS, związani z giełdowymi spółkami skarbu państwa. Wirtualna Polska pisze o 122 osobach, z których 66 stało się milionerami, dzięki posadom w państwowych firmach.
Zobacz wideo

Zestawienie dokonane przez Wirtualną Polskę dotyczy lat 2016-2021. Z danych wynika, że w tym czasie 122 osoby powiązane z PiS-em zarobiły - w 19 państwowych spółkach - łącznie 267 mln zł. W gronie milionerów - 66 - są m.in.: była szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, ludzie ze środowiska Zbigniewa Ziobry (w tym poseł Janusz Kowalski), czy były szef młodzieżówki PiS-u. Prześwietlono m.in. PKN Orlen, Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), PKO Bank Polski (PKO BP), KGHM Polska Miedź, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW), Bank Pekao SA.

"Przyjaciel Zbigniewa Ziobro za czasów "dobrej zmiany" zarobił ponad 13 milionów zł. Była szefowa kancelarii prezydenta Dudy prawie 7 milionów. Polityczno-biznesowa nadzieja Jarosława Kaczyńskiego - blisko 6 milionów. Kilku byłych posłów i radnych PiS wzbogaciło się o parę milionów złotych. Nie sposób oczywiście wyliczyć wszystkich ludzi "dobrej zmiany", którzy po wygranej PiS w wyborach 2015 r. trafili do władz około 430 spółek z bezpośrednim udziałem państwa oraz tysięcy ich spółek-córek i spółek-wnuczek.

Liderem opublikowanego zestawienia jest Michał Krupiński, który od czasu wygranych przez Zjednoczoną Prawicę wyborów w 2015 był już prezesem PZU, banku Pekao SA oraz szefem rady nadzorczej Alior Banku. Ekonomista powołany w lutym 2021 roku do rady nadzorczej Gemini Polska zarobił - od 2016 roku - 13,314 mln zł.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się prawnik Maciej Rapkiewicz. Za pracę we władzach m.in.PZU i Alior Banku otrzymał 9,399 mln zł. Trzeci na liście jest adwokat Bartłomiej Litwińczuk. On także pracował w grupie PZU, w czerwcu 2020 r. powołany został na stanowisko członka rady nadzorczej grupy Azoty. Wirtualna Polska przypomina, że Litwińczuk reprezentował Zbigniewa Ziobrę w procesach, jakie lider Solidarnej Polski-minister sprawiedliwości wytaczał m.in. "Polityce" i "Newsweekowi"

Dziesiątkę zestawienia uzupełniają:

  • Piotr Woźniak - zarobił 8,922 mln zł;
  • Aleksandra Agatowska - zarobiła 8,613 mln zł;
  • Mieczysław Król - zarobił 7,630 mln zł;
  • Maks Kraczkowski (w przeszłości kierował młodzieżówką PiS-u)- zarobił 7,420 mln zł;
  • Małgorzata Sadurska (była szefowa kancelarii prezydenta Dudy) - zarobiła 6,954 mln zł;
  • Zbigniew Leszczyński - zarobił 6,773 mln zł;
  • Wojciech Wardacki - zarobił 6,681 mln zł.

Na 17 miejscu w zestawieniu znalazł się Daniel Obajtek, który na posadach w spółkach skarbu państwa zarobił do tej pory 5 803 000 zł.

Dziennikarze WP podkreślają, że wiele osób, które zasiadają we władzach państwowych firm, wspomagają finansowo partię Jarosława Kaczyńskiego. Np. Obajtek  w 2019 r. "wpłacił na fundusz wyborczy PiS 20 tys. zł (wspierając kampanię Marka Kuchcińskiego i Krzysztofa Sobolewskiego)".

TOK FM PREMIUM