Czternasta emerytura 2022 już w przyszłym tygodniu. ZUS przestrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed osobami, które dzwonią do seniorów lub przychodzą do ich domów i oferują pomoc w wypełnieniu wniosku, podszywając się pod pracowników ZUS-u. Mogą wykorzystać taką wizytę jako okazję do kradzieży.

Już w przyszłym tygodniu ruszą wypłaty czternastki, czyli czternastej emerytury 2022.  Ponieważ w związku z dodatkowymi emeryturami pojawiają się oszuści, którzy naciągają starsze osoby i zmuszają do składania podpisów i wypełnianie wniosków, ZUS przypomina i ostrzega, że czternastka wypłacana jest z urzędu i  nie obowiązują żadne dodatkowe formalności. 

- Pamiętajmy, że pracownicy ZUS-u nie składają telefonicznych, osobistych propozycji, płatnego czy też darmowego wypełnienia wniosku o czternastą emeryturę. Nie proponują również żadnych badań by ją otrzymać. O czternastkę nie trzeba wnioskować bo ZUS będzie wypłacał ją z urzędu - uspokaja Krystyna Michałek z ZUS-u.

Czternastka. Ile wyniesie czternasta emerytura w 2022?

ZUS wypłaci emerytom i rencistom 1 338 zł złotych i 44 groszy brutto, czyli "na rekę" około 1 217  złotych. Pełną kwotę otrzymają ci, których świadczenie nie przekracza 2900 zł. Jeśli czyjaś emerytura lub renta jest wyższa, to 14-stka będzie pomniejszona o kwotę różnicy.

Dodatkowe pieniądze trafią w sumie do 9 milionów Polaków.

Czternasta emerytura będzie wypłacana co roku? Prawdopodobnie świadczeniem stałym

Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapytana niedawno o pracę nad ustawą o czternastej emeryturze, która miałaby być świadczeniem stałym, poinformowała, że "oczywiście prace nad taką ustawą trwają".

- Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 r. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może czternasta emerytura będzie na stałe – powiedziała minister.

Jak przypomina gov.pl, tak zwana "czternastka" została po raz pierwszy wypłacona w ubiegłym roku i miała być świadczeniem jednorazowym dla seniorów. Jednak wobec błyskawicznie rosnącej inflacji i horrendalnej drożyzny rząd zdecydował się powrócić do wypłacenia czternastki.

9 czerwca Senat przyjął ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Czternasta emerytura to dodatek wypłacany raz do roku, a jej maksymalna wysokość równa się emeryturze minimalnej obowiązującej w danym roku kalendarzowym.

14 emerytura 2022. Zasady. Kto jest uprawniony do świadczenia?

Do świadczenia są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r.

Aby otrzymać czternastą emeryturę w 2022 r., należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze być czynnym emerytem lub rencistą, czyli mieć prawo do jednego z wyżej wymienionych świadczeń na dzień – 24 sierpnia 2022 r. Po drugie nie przekroczyć ustalonego w danym roku progu dochodowego. W 2022 r. to kwota 4188,44 zł brutto.

 Czternasta emerytura 2022. Kiedy będzie wypłata czternastki?

Jak podaje MPiPS, zgodnie z ustawą, czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu wraz z emeryturą lub rentą – nie trzeba składać dodatkowych wniosków o wypłatę.

TOK FM PREMIUM