Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Kijowie

Andrzej Duda w przededniu Dnia Niepodległości Ukrainy składa wizytę w Kijowie. Prezydent rozmawiać będzie z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Zobacz wideo

"Andrzej Duda przybył we wtorek do Kijowa na zaproszenie prezydenta Ukrainy" - poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Jak podkreślił, polski prezydent "zawsze wspierał niepodległość Ukrainy - jego obecność w Kijowie ma także i teraz symboliczne znaczenie"

Szrot przekazał, że podczas wizyty dojdzie do spotkania z Wołodymyrem Zełenskim "i rozmowy na temat wsparcia Ukrainy". Prezydenci Ukrainy i Polski "będą uczestniczyć w posiedzeniu Platformy Krymskiej".

Jak poinformował podczas konferencji prasowej szef gabinetu prezydenta Dudy, przywódcy będą rozmawiać m.in. na temat opracowywanego traktatu polsko-ukraińskiego. Dodał, że prezydenci będą też dyskutować o całokształcie relacji polsko-ukraińskich.

- Panowie prezydenci z pewnością będą rozmawiać o tym, jakiej jeszcze pomocy Polska może udzielić, ale także jakiej pomocy Polska może udzielić politycznie, aby przekonać inne kraje, żeby tej pomocy udzielały i ją kontynuowały. Prezydentowi Dudzie zależy na zdecydowanych krokach restrykcyjnych, które byłyby wymierzone w Federację Rosyjską, które by również pozwoliły zrozumieć obywatelom, jak poważnej agresji dopuścił się ten kraj. Prezydent jest też przekonany, że wszystkie kraje Zachodu, UE, NATO powinny występować solidarnie i w tym kierunku będzie zmierzał - zaznaczył Szrot.

Dopytywany odparł, że każda wizyta prezydenta Polski na Ukrainie podczas trwającej wojny ma znaczenie symboliczne. - Takie również znaczenie będzie miała ta wizyta - dodał.

TOK FM PREMIUM