Płaca minimalna 2023. Wiadomo, o ile rząd chce podnieść wynagrodzenie. I to dwa razy

Wiadomo, ile może wynieść w 2023 roku płaca minimalna. Projektem rozporządzenia w tej sprawie zajmie się we wtorek rząd. Dokument zakłada dwie podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku.

Na wtorkowym posiedzeniu rządu, które ma zacząć się o 11, rząd zajmie się m.in. projektem rozporządzenia ws. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku.

Zgodnie z projektem od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,10 zł. Z dokumentu wynika, że od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 3450 zł, minimalna stawka godzinowa 22,50 zł.

Biorąc pod uwagę proponowane w rozporządzeniu kwoty, przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r. wyniesie 3416,50 zł.

Płaca minimalna. Dwie podwyżki... przez inflację

Rząd już w maju zapowiedział, że w przyszłym roku aż dwa razy chce podwyższyć płacę minimalną. Powodem jest oczywiście rekordowa inflacja, która przekroczyła już 16 proc. A eksperci ostrzegają, że niebawem możemy mierzyć się nawet z 20-procentową inflacją w Polsce.

Pomysł czekania z podwyżkami płacy minimalnej do 2023 roku krytykował w TOK FM szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

- Kiedyś był taki mechanizm ustawowy, że jak inflacja wynosi powyżej 5 proc., to się dwa razy w roku waloryzuje pensje. A w tym roku wzrost cen na pewno będzie powyżej tych 5 proc. W związku z tym oczekujemy tej waloryzacji jeszcze w tym roku. Tym bardziej że coraz więcej grup pracowników otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Tak jest szczególnie w sektorze finansów publicznych. To są ludzie z wyższym wykształceniem i dużymi kwalifikacjami. Dla nich podwyżka płacy minimalnej to jedyna szansa, żeby zarabiali więcej – argumentował Andrzej Radzikowski.

DOSTĘP PREMIUM