Kowalski obrażał opozycję. Interweniował Czarzasty: Nie pozwalam, by mówił pan do posłów "volksdeutsche"

Janusz Kowalski z Solidarnej Polski podczas debaty ws. reparacji wojennych obrażał polityków opozycji. - Partia niemiecka podnosi głowę, mówicie po polsku, myślicie po niemiecku; jeśli jesteście Polakami, macie obowiązek głosować za reparacjami - mówił w Sejmie. Na wystąpienie Kowalskiego zareagował prowadzący obrady wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty. - Nie pozwalam, by mówił pan do posłów "volksdeutsche". Są granice - mówił.
Zobacz wideo

Posłowie rozpatrują obecnie sprawozdanie komisji o projekcie uchwały ws. dochodzenia przez Polskę reparacji za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Wedle wyliczeń, które 1 września przedstawili politycy PiS, to straty Polski - wyliczone "konserwatywną metodą" - to ponad 6 bilionów 200 mld zł. - To suma całkowicie możliwa do udźwignięcia dla gospodarki niemieckiej i nieobciążająca jej w żaden nadmierny sposób - mówił Jarosław Kaczyński.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła w środę projekt uchwały ws. reparacji wojennych od Niemiec; jako projekt wiodący przyjęto projekt PiS. Do projektu PiS wprowadził poprawkę, mówiącą, że Polska nie otrzymała nigdy żadnego zadośćuczynienia za straty w wyniku agresji i okupacji rosyjskiej.

Głos z mównicy sejmowej zabrał w środę m.in. poseł Janusz Kowalski (PiS). - Partia niemiecka podnosi głowę w Polsce, mówicie po polsku, a myślicie po niemiecku. W 2004 roku jak przyjęliśmy uchwałę ws. reparacji, kilkadziesiąt minut później postkomuniści (Włodzimierz) Cimoszewicz i (Marek) Belka powiedzieli: nie wykonamy uchwały - mówił Kowalski.

- Co robiła Hanna Gronkiewicz-Waltz i Rafał Trzaskowski? Nie przetłumaczyli nawet raportu o zniszczeniach Warszawy na język niemiecki, ten raport ukrywacie. Jesteście partią niemiecką. Jeżeli jesteście Polakami, macie obowiązek zagłosować za reparacjami, obowiązek polski, mamy mówić jednym głosem - kontynuował polityk Solidarnej Polski.

- A nie, jak Grzegorz Schetyna, który w 83. rocznicę atakuje Rzeczpospolitą Polską za to, że chce reparacji i mówi Eriką Steinbach. Nie ma na to zgody. Jeśli jesteście Polakami, macie obowiązek zagłosować za reparacjami. Nie śmiejcie się, wypiszcie się z partii niemieckiej - oświadczył Kowalski.

Na wystąpienie posła SP zareagował prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. - Myślę, proszę państwa, że jak będziemy podbijali emocje, to będzie trudno wyłapać jakikolwiek element konsensusu. Więc apeluję i proszę serdecznie o po prostu pilnowanie emocji - powiedział lider Lewicy.

- Panie pośle, mówię do pana posła Kowalskiego, nie pozwalam, by pan mówił do posłów "volksdeutsche". Są granice. Naprawdę, są granice. Rozmawiamy o reparacjach w stosunku do Polski. Jak pan może takich słów używać w stosunku do posłów i posłanek, na Boga - mówił Czarzasty.

TOK FM PREMIUM