Wybory 2023. PiS ma poważne kłopoty. Nowy sondaż nie pozostawia złudzeń

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, na PiS zagłosowałoby 33,8 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 26,2 proc. badanych. Na trzecim - Polska 2050 z 13,6 proc. - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się najwyższym poparciem Polaków - wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Jak zauważa jednak portal wp.pl., "obóz rządzący nie może być spokojny i w pełni zadowolony". "W stosunku do poprzedniego badania traci nie tylko minimalnie poparcie, ale również trzy mandaty i do samodzielnych rządów w kolejnej kadencji PiS brakuje aż 40 posłów" - czytamy.

Na pytanie "Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?", 33,8 proc. badanych odpowiedziało, że na Prawo i Sprawiedliwość, 26,2 proc. na Koalicję Obywatelską, 13,6 proc. - na Polskę 2050 Szymona Hołowni, 8,8 proc. oddałoby głos na Lewicę, PSL-Koalicja Polska uzyskałoby 5,6 proc. poparcia, a na Konfederację wskazało 5 proc. Polaków. 7 proc. badanych odparło "nie wiem, trudno powiedzieć".

Poproszony przez portal o przeliczenie tych wyników na mandaty prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przekazał, że PiS miałby ich 191 (o 3 mniej niż po poprzednim badaniu dla WP), KO - 143 mandaty (o 2 mniej), Polska 2050 - 65 mandatów (aż o 11 więcej), Lewica - 35 mandatów (o 2 mniej), PSL-Koalicja Polska - 15 mandatów (o 4 więcej), Konfederacja - 11 mandatów (o 6 mniej).

Wybory 2023. Również osobne listy dają większość opozycji

"Jak na dłoni widać, że nawet w przypadku startu na osobnych listach, komitety partii opozycyjnych zdobyłyby większość głosów w Sejmie, niezbędną do rządzenia. Sojusz KO-Polska 2050-Lewica-PSL/KP uzyskałby 258 mandatów" - informuje wp.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, do urn wyborczych udałoby się 57,6 proc. badanych (48,6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 9,1 proc. "raczej tak").

Lokali wyborczych nie odwiedziłoby 39,9 proc. respondentów, z czego 19 proc. twierdzi, że kategorycznie nie ma ochoty wziąć udziału w głosowaniu. 2,4 proc. uczestników badania nie potrafiło odpowiedzieć, czy poszłoby na wybory.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 7-9 października 2022 r. metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

TOK FM PREMIUM