Andrzej Zybertowicz usłyszał wyrok. Doradca prezydenta musi przeprosić

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Andrzejowi Zybertowiczowi - doradcy prezydenta RP - opublikowanie przeprosin za słowa, które wypowiedział podczas debaty oksfordzkiej z okazji 30-lecia Obrad Okrągłego Stołu.
Zobacz wideo Prof. Andrzej Zybertowicz: Sądzę, że Unia ustąpi, a Polska w zakresie wycofania się z Izby Dyscyplinarnej też ustąpi

We czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie Andrzeja Zybertowicza - socjologa, publicysty i nauczyciela akademickiego, który od 2015 roku pełni obowiązki doradcy społecznego prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W czasie obchodów trzydziestej rocznicy Okrągłego Stołu mających miejsce 5 lutego 2019 roku Zybertowicz powiedział, że "dzisiaj wielu obserwatorów i komentatorów Okrągłego Stołu nie uświadamia sobie jak głęboka prawda była w komentarzu Andrzeja Gwiazdy po rozmowach Okrągłego Stołu, gdy powiedział: podczas Okrągłego Stołu władza podzieliła się władzą ze swoimi własnymi agentami".

Trzydziestu siedmiu byłych opozycjonistów i uczestników obrad Okrągłego Stołu, w tym m.in. Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Andrzej Celiński, Aleksander Hall, Adam Strzembosz, Henryk Wujec i Andrzej Zoll, zażądało od Zybertowicza przeprosin oraz wpłaty na cele społeczne.

Andrzej Zybertowicz musi opublikować przeprosiny na łamach "Gazety Wyborczej" w ciągu 21-dni od uprawomocnienia się wyroku.

Jednocześnie, sąd oddalił wniosek o zapłatę zadośćuczynienia powodom.

"Do dnia dzisiejszego nie ma żadnej refleksji"

Wygłaszając mowę końcową pełnomocnik powodów adw. Michał Wawrykiewicz zwracał uwagę, że 5 lutego 2019 roku, w debacie oksfordzkiej dla młodzieży szkół średnich, podczas której padły słowa prof. Andrzeja Zybertowicza brali udział młodzi ludzie, "którzy mają zupełnie inną percepcję Okrągłego Stołu z uwagi na to, że dla nich jest to wydarzenie historyczne dość odległe, którego sami nie byli w stanie obserwować".

Pełnomocnik powodów dodał, że Zybertowicz przez cały czas trwania postępowania nie wycofał się ze swoich słów. - Do dnia dzisiejszego nie ma żadnej refleksji, nie było takiej propozycji, która zapewne jak znam moich klientów, usatysfakcjonowałaby ich w pełni, gdyby pan pozwany Zybertowicz podszedł któregoś dnia i powiedział, że chciałby po prostu opublikować jasne, proste jednoznaczne przeprosiny - mówił. Zaznaczył, że Okrągły Stół zapoczątkował upadek całego imperium sowieckiego. - Świat jednoznacznie pozytywnie oceniał Okrągły Stół - zaznaczył.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM