Kto bardziej dzieli Polaków Jarosław Kaczyński czy Donald Tusk? [SONDAŻ]

Portal dziennika "Rzeczpospolita" opublikował wyniki sondażu, w którym zapytano uczestników, który z dwóch liderów największych partii w Polsce - Jarosław Kaczyński czy Donald Tusk - bardziej dzieli Polaków.
Zobacz wideo

"Na tak zadane pytanie 40,5 proc. respondentów odpowiedziało: Jarosław Kaczyński. Zdaniem 20,7 proc. ankietowanych Polaków bardziej dzieli Donald Tusk. 26,5 proc. ankietowanych uważa, że obaj politycy dzielą Polaków tak samo. Zdaniem 2,6 proc. respondentów żaden z tych polityków nie dzieli Polaków. 9,7 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii" - donosi rp.pl.

Jak wynika z badań, "za względnie większym negatywnym efektem Jarosława Kaczyńskiego na jedność Polaków częściej opowiadają się kobiety (44 proc.) niż mężczyźni (37 proc.). "Podobnego zdania jest co drugi badany (53 proc.) w wieku powyżej 50 lat. Należy zaznaczyć, że wynik ten różni się w innych grupach wiekowych – szczególnie wśród badanych w wieku do 24 lat i 25-34 lata, którzy najczęściej wskazują, że obaj politycy dzielą Polaków jednakowo (odpowiednio 45 proc. i 44 proc. badanych)" - czytamy.

- Za względnie większym negatywnym efektem Jarosława Kaczyńskiego na jedność Polaków częściej opowiadają się kobiety (44 proc.) niż mężczyźni (37 proc.). Podobnego zdania jest co drugi badany (53 proc.) w wieku powyżej 50 lat. Należy zaznaczyć, że wynik ten różni się w innych grupach wiekowych – szczególnie wśród badanych w wieku do 24 lat i 25-34 lata, którzy najczęściej wskazują, że obaj politycy dzielą Polaków jednakowo (odpowiednio 45 proc. i 44 proc. badanych). Niemal co druga osoba badana (49 proc.) posiadająca wykształcenie wyższe jest zdania, że Jarosław Kaczyński bardziej dzieli Polaków niż Donald Tusk. Na Jarosława Kaczyńskiego wskazuje także taki sam odsetek badanych osiągających dochód powyżej 5000 zł netto oraz nieco mniejszy odsetek (48 proc.) badanych mieszkających w miastach o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon z SW Research.

Z badania wynika, że byłego szefa Rady Europejskiej - jako dzielącego Polaków częściej niż prezesa PiS - wskazują osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (21,4 do 14 proc.). Jak czytamy, "to w grupie tej najwięcej osób odpowiada, że obaj politycy dzielą Polaków tak samo - 34,5 proc.".

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 25-26 października 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM