PiS deklasuje konkurentów. Konfederaci na progu wyborczym, a Kukiz żegna się z Sejmem [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, 36,4 proc. ankietowanych głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, 28,3 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11,3 proc. na Polskę 2050 Szymona Hołowni - wynika z badań pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.
Zobacz wideo

Pracownia Estymator zapytała Polaków o to, na którą z wymienionych partii bądź koalicji ugrupowań oddaliby głos, gdyby w tę niedzielę odbywały się wybory do Sejmu.

PiS/Zjednoczona Prawica uzyskałyby 36,4 proc. głosów, co przełożyłoby się na 208 mandatów. Na KO (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) zagłosowałoby 28,3 proc. ankietowanych - co dałoby 141 mandatów. Z kolei ruch Szymona Hołowni Polska 2050 uzyskałby 11,3 proc. głosów (49 mandatów).

Na kolejnych miejscach znalazły się: Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) z 9,8-proc. poparciem (36 mandatów); Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska, na które zagłosowałoby 7,1 proc. ankietowanych, co dałoby 21 mandatów; Konfederacja (KORWIN, Ruch Narodowy) - 5,2 proc. (4 mandaty). Natomiast na Kukiz'15 swój głos oddałoby 1,5 proc. wyborców i nie zapewniłoby to temu ugrupowaniu żadnego mandatu. Inne ugrupowania uzyskałyby 1 proc. głosów (1 mandat).

Badanie przeprowadzono 27-28 października 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1055 dorosłych osób . Zastosowano metodę - wspomaganych komputerowo - wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

TOK FM PREMIUM