PiS liderem sondażu. Ale to opozycja ma więcej mandatów w Sejmie [SONDAŻ]

PiS wciąż prowadzi w sondażach, ale to opozycja zdobyłaby więcej mandatów poselskich - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Na PiS zagłosowałoby 33,7 proc. ankietowanych, na KO - 27,6 proc., na Polskę 2050 - 10,9 proc., a na Lewicę - 10,1 proc.
Zobacz wideo

W porównaniu poprzednim sondażem - sprzed miesiąca - wahania poparcia dla partii politycznych są nieznaczne. PiS utrzymuje pierwsze miejsce (33,7 proc. poparcia), Koalicja Obywatelska jest druga (27,6 proc.). Na Polskę 2050 zagłosowałoby 10,9 proc. ankietowanych, na Lewicę - 10,1 proc., na PSL-Koalicję Polską - 5,7 proc., a na Konfederację 5,0 proc.

"Rz" zaznacza, że najważniejsza w powyborczych układankach jest zdolność do utworzenia sejmowej większości. I tu opozycja jest w znacznie lepszej sytuacji niż Zjednoczona Prawica, dla której - jeśli wybory odbyłby się teraz -  ta miałaby do negocjacji o koalicji jedynie Konfederację.

W przybliżonym podziale mandatów (według systemu D’Hondta) w zależności od wziętych pod uwagę zmiennych PiS nie może liczyć na utworzenie rządu nawet wspólnie z Konfederacją, ponieważ zdobędzie (w zależności od przyjętej metody liczenia) od 192 do 205 mandatów poselskich – wylicza "Rz". Opozycja może liczyć na 253–254 mandaty.

Sondaż przeprowadzono w dniach 21-22 października na grupie 1100 respondentów metodą CATI.

 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM