Będzie 15. emerytura przed wyborami? "Jest na to zgoda Kaczyńskiego"

"W przyszłym roku, przed wyborami, zostanie wypłacona 13., 14., ale też 15. emerytura. Jest na to zgoda Jarosława Kaczyńskiego" - informuje serwis Wyborcza.biz.
Zobacz wideo

Obecnie emeryci otrzymują dwa dodatkowe świadczenia: 13. i 14. emerytury. Okazuje się, że na tym może się nie skończyć. Serwis Wyborcza.biz informuje, że "grupa posłów PiS naciskała na  premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, aby w przyszłym roku wyborczym wprowadzić również 15. emeryturę".

Według ustaleń dziennikarzy prezes PiS zaakceptował pomysł.

Będzie 15. emerytura?

15. emerytura ma być wypłacona jednorazowo - tylko w 2023 roku, czyli wtedy, kiedy mają się odbyć wybory parlamentarne. Wypłata nie będzie uzależniona od kryterium dochodowego.

Jaka będzie wysokość kolejnego dodatkowego świadczenia dla emerytów? Tak, jak 13. i 14. emerytury - nowe świadczenie ma być wypłacane w wysokości minimalnego świadczenia.

Nie wszystkim podoba się pomysł wypłaty kolejnej dodatkowej emerytury. - Pomysł z 15. emeryturą i możliwe podwyższenie 500+ na 700+ może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki. Dlaczego? Bo gdy władze podnoszą stopy procentowe, żeby zahamować inflację, dorzucanie pustego pieniądza osłabia efekt wyższych stóp i stymuluje inflację – ocenia prezes Instytutu Emerytalnego - Antoni Kolek w rozmowie z serwisem Wyborcza.biz.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM