"Bezpieczny pokój ministra Sasina za niemal milion złotych". Ma go uchronić przed podsłuchami

Najnowocześniejszy antypodsłuchowy gabinet powstał w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Cena wskazuje na to, że to górna półka w tym segmencie - pisze "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" pisze w czwartek, że pruszkowska spółka Siltec zbudowała na zlecenie MAP specjalne pomieszczenie o najwyższych wymogach bezpieczeństwa za 912 tys. 660 zł.

"Cena wskazuje na to, że to górna półka w tym segmencie. Nic, żadna informacja się z tego gabinetu nie wydostanie na zewnątrz. Na rynku na takie inwestycje mogą pozwolić sobie tylko najbogatsze firmy i najważniejsze instytucje państwa" - ocenia cytowany w dzienniku były funkcjonariusz służb współpracujący z firmami zajmującymi się bezpieczeństwem informacji niejawnych.

Gazeta zaznacza, że umowa między MAP a Siltec dotyczy zaprojektowania i budowy tzw. bezpiecznego pomieszczenia. "To oznacza, że jest ono naszpikowane sprzętem antypodsłuchowym najwyższej klasy, ale także specjalnym systemem komputerowym do bezpiecznego przesyłu" - wyjaśnia.

"Nigdy dotąd bezpieczeństwo poufnych informacji nie było tak istotne, dlatego nie dziwi mnie ta inwestycja w MAP. Wojna Rosji z Ukrainą, działania obcych służb przeciwko Polsce, możliwość prowokacji dodatkowo to spotęgowały" dodaje cytowany ekspert.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM