Zmiana na podium i problemy Konfederacji. W najnowszych sondażach przetasowania

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się dziś, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica z 33,8 proc. poparciem - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu. Koalicja PiS i Solidarnej Polski jest również liderem innego sondażu - Social Changes dla portalu wPolityce.pl. - według którego może liczyć na poparcie 38 proc. badanych.
Zobacz wideo

Na pierwszym miejscu w sondażu IBRiS dla Onetu wciąż znajduje się Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską. Głos na tę koalicję oddałoby 33,8 proc. ankietowanych. To wzrost o 1,1 pkt proc. w porównaniu do sondażu przeprowadzonego w październiku - informuje Onet.

"Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27,6 proc. To o 0,2 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu. W związku z tym druga siła w polskim parlamencie traci 6,2 pkt proc. do partii rządzącej" - pisze portal.

"Na trzecie miejsce wysunęła się Lewica z poparciem 10,1 proc. badanych. Dzięki wzrostowi o 1,7 pkt proc. wyprzedziła Polskę 2050 Szymona Hołowni, która zdobyła w listopadowym sondażu 9,6 proc. głosów. To z kolei spadek o 1,7 pkt proc." - czytamy.

"Ostatnią partią, która na ten moment znalazłaby się w Sejmie, jest Polskie Stronnictwo Ludowe, na które swój głos oddałoby 6,6 proc. ankietowanych, co sprawia, że jest to wzrost o 1 pkt proc. Poza parlamentem jest Konfederacja z wynikiem 4,3 proc., co jest wynikiem gorszym o 1,3 pkt proc. w porównaniu do października" - poinformowano.

Onet dodał, że w porównaniu z poprzednim badaniem zmalała liczba ankietowanych, którzy pozostają niezdecydowani. Obecnie to 8 proc. respondentów, w poprzednim miesiącu było to 9 proc. badanych.

Na pytanie o udział w wyborach "zdecydowanie tak" odpowiedziało 44,6 proc. głosów, zaś "raczej tak" - 13,8 proc. "Raczej nie" odpowiedziało 18,7 proc. badanych, a zdecydowanie udział w wyborach wykluczyło 21,1 proc. ankietowanych. Niezdecydowanych w tej kategorii jest 1,8 proc.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 14-15 listopada 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). 

Konfederacja jednak w Sejmie?

Z drugiego przeprowadzonego w piątek sondażu - tym razem przez Social Changes dla portalu wPolityce.pl - Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 38 proc. badanych, Koalicja Obywatelska - 28 proc., a Konfederację popiera 9 proc. ankietowanych. Do Sejmu nie wchodzi Kukiz'15 - 2 proc. poparcia i Porozumienie - 1 proc.

Ankietowanym zadano pytanie, na które ugrupowanie polityczne oddaliby swój głos, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy zadeklarowało 38 proc. badanych, co - jak podaje wPolityce.pl - oznacza wzrost o 3 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Na Koalicję Obywatelską chce oddać głos 28 proc. badanych - o 1 pkt. proc. mniej niż poprzednio. Konfederacja cieszy się poparciem 9 proc. badanych, co oznacza wzrost o 1 pkt. proc.

Na Polskę 2050 wskazało 8 proc. badanych, a więc o 2 pkt. proc. mniej niż tydzień wcześniej. Lewica straciła 1 pkt. proc. poparcia i może liczyć na 7 proc. wskazań. Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe zyskało 2 pkt. proc. i cieszy się poparciem 6 proc. badanych.

Poparcie dla Kukiz'15 deklaruje 2 proc. ankietowanych (bez zmian), Porozumienie może liczyć na 1-proc. poparcie (spadek o 1 pkt. proc.)

Deklarowana frekwencja wynosi 58 proc., co oznacza wzrost o 1 pkt. proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 11 do 14 listopada 2022 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1075 osób.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM