Premier: Jak będzie trzeba, polscy śledczy udadzą się na Ukrainę. Chcemy wyjaśnić jakiekolwiek nieścisłości

Jak będzie trzeba, to polscy śledczy badający sprawę eksplozji rakiety w Przewodowie, udadzą się na Ukrainę - podkreślił w piątek premier. Chcemy współpracować, także ze stroną ukraińską; chcemy wyjaśnić wszystkie potencjalne nieścisłości - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Premier o śledztwo w sprawie incydentu w Przewodowie, wskutek którego zginęło dwóch Polaków, był pytany na konferencji w Krakowie. - Jak tylko trzeba będzie, to polscy śledczy się udadzą na stronę ukraińską - zaznaczył Morawiecki. Jak zapewnił, rząd chce doprowadzić do jak najszybszego wyjaśnienia tego zdarzenia.

- Otrzymujemy też wsparcie ze strony naszych amerykańskich sojuszników. Dziś spotkałem się z pewną delegacją amerykańską, która też przedstawiała mi pewien ciąg zdarzeń, jaki wówczas najprawdopodobniej miał miejsce - poinformował Morawiecki. Szef rządu wskazał, że trzeba zostawić pole do działania śledczym, biegłym i specjalistom. - My mamy takich specjalistów, znakomitych specjalistów, ale również nie tylko dopuściliśmy, a zaprosiliśmy naszych sojuszników, specjalistów amerykańskich i innych do weryfikacji tego zdarzenia - tłumaczył.

- Chcemy jak najbliżej współpracować, także ze stroną ukraińską, bo przecież nie zapominajmy - to oni tam dzisiaj walczą o pokój, o bezpieczeństwo, o spokój w Europie, a więc także w Polsce. Tam oni giną na swoich barykadach, w swoich okopach, także za nasz pokój i za nasze bezpieczeństwo - powiedział premier. Jak podkreślił, "każdy detal musi być bardzo dokładnie wyjaśniony".

- Chcemy do samego końca wyjaśnić te potencjalne, jakiekolwiek nieścisłości, które mogą dotyczyć tego jakże tragicznego zdarzenia - dodał Morawiecki.

Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów w województwie lubelskim spadł pocisk. Doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM